Łącko
Wiadomości
Protest w sprawie książki o Goralenvolku
Autor: AKS
W czerwcu tego roku ukazała się książka „Goralenvolk. Historia zdrady” autorstwa Wojciecha Szatkowskiego. Temat od zawsze wzbudzał kontrowersje. Wywołało je także jedno ze zdjęć zamieszczonych w publikacji. Przedstawiciele władz Łącka oraz działających tam zespołów i stowarzyszń zaprotestowali przeciwko zamieszczeniu w książce pocztówki z lat 30 XX wieku, przedstawiającej Górali Łąckich, na której jest m. in. Maria Chwalibóg z Łącka i Stanisław Sopata z Czerńca. Fotografia ta otwiera rozdział „Niemiecka teoria o germańskim pochodzeniu górali”. W serwisie WATRA publikujemy treść protestu skierowanego do autora.
LIST PROTESTACYJNY
My, niżej podpisani, stanowczo protestujemy przeciwko zamieszczeniu w książce przez Pana napisanej „Goralenvolk. Historia zdrady”, fotografii pocztówki z lat 30 XX wieku, przedstawiającej Górali Łąckich, na której jest m. in. Maria Chwalibóg z Łącka i Stanisław Sopata z Czerńca. Fotografia ta otwiera rozdział „Niemiecka teoria o germańskim pochodzeniu górali” i przedstawione na niej osoby mają być przykładem germańskiego pochodzenia górali. Autora nie tłumaczy fakt, że znalazł tę fotografię w zbiorach archiwalnych GG, ponieważ nie dochował staranności weryfikowania źródeł, wytworzonych przez hitlerowskiego okupanta, tym bardziej, że dotyczyły tak drażliwego tematu.
W czasie, gdy Pana dziadek, Henryk Szatkowski, główny ideolog i współtwórca Goralenvolk, zakładał tę organizację na terenie Podhala, a Wacław Krzeptowski składał hołd na Wawelu, Hansowi Frankowi Generalnemu Gubernatorowi, Maria Chwalibóg wraz z matką, Józefą z Uhmów Chwalibogową, uciekły przed Niemcami z Łącka do Lwowa, gdyż Maria, według żyjących jeszcze świadków, nie wyobrażała sobie „spotkania” z Niemcami.
Po 17 września 1939 roku zostały przez Sowietów wywiezione na Sybir, gdzie Józefa Chwalibogowa zmarła z głodu i wycieńczenia. Maria Chwalibóg przeżyła dzięki przedostaniu się do Armii Andersa, z którą przeszła szlak bojowy, i po wojnie, nie mogąc pogodzić się z faktem utraty wolności przez Polskę, zmiany ustroju na socjalistyczny, oraz utworzenia Polski Ludowej, zamieszkała w Anglii, gdzie zmarła w 1991 roku, i tam jest pochowana.
Ziemia Łącka nigdy nie należała do Goralenvolk, nie znane są też fakty, by ktokolwiek z mieszkańców zgłosił akces do tej organizacji.
Nie znane są nam motywy autora, zamieszczenia tej właśnie fotografii, w książce, opisującej historię kolaboracji i zdrady podhalańskich górali, jakiekolwiek by nie były, nie usprawiedliwiają tego kłamliwego i skandalicznego faktu.
Kategorycznie i stanowczo domagamy się sprostowania tego faktu w mediach, w których Pan, Wojciech Szatkowski, udzielał wywiadów i ukazywały się recenzje książki „Goralenvolk. Historia zdrady” oraz w kolejnych nakładach tej książki.
mgr. inż. Janusz Klag, wójt Gminy Łącko
mgr. Zdzisław Warzecha, Przewodniczący Rady Gminy Łącko
Jadwiga Jastrzębska, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej
mgr. Tomasz Ćwikowski, prezes Związku Podhalan o/ Łącko
Zespół Regionalny "Górale Łąccy" im. Marii Chwalibóg w Łącku
Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto w Łącku
Zespół Regionalny "Małe Łącko" przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Łącku
- Bransoletka "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm 70 zł
- „Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...40 zł
- Ludowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł