Zakopane
Kultura
Patronat medialny WATRA
Redyk Karpacki w Zakopanem
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
9 sierpnia dotrze do Zakopanego Redyk Karpacki. Wędrówka pasterzy dawnym szlakiem wołoskim przez Karpaty trwa już od 11 maja. Jej trasa wiedzie przez Rumunię, Ukrainę, Polskę, Słowacje i Czechy. Redyk Karpacki to aż 100 dni, 1200 km do pokonania i 300 owiec, które prowadzą ze sobą trzej pasterze. Jednym z nich jest Piotr Kohut z Koniakowa, pomysłodawca tego wyjątkowego międzynarodowego projektu, który jest powrotem do źródeł i wspaniałym sposobem na wspólne poznawanie dziedzictwa kulturowego Karpat.
- Ten Redyk jest walką o zachowanie pasterstwa. Ma to wymiar gospodarczy, gdyż wielu ludzi zarabia dzisiaj na produktach regionalnych, ale wielu też przestaje już gazdować. Musimy o to zadbać, bo to są miejsca pracy. Za zanikiem pasterstwa idą także zmiany krajobrazu. Walczymy więc o zachowanie unikatowej przyrody, a także dziedzictwa kulturowego - wyjaśnia starosta Andrzej Gąsienica-Makowski.
Redyk nawiązuje do wędrówek wołoskich, dzięki którym powstała wspólna kultura pasterska na terenie całych Karpat. - Alpejskie kraje są złączone, w tym jest ich siła. Karpaty są zdezintegrowane przez różne układy polityczne. Mamy jednak wspólną kulturę, wartości i wspólne korzenie. Musimy budować całość gospodarczą i kulturową. Takie też jest przesłanie Redyku. Już w wielu miejscach udało nam się nawiać kontakty, pojawiają się pomysły na kolejne projekty dotyczące obszaru Karpat – informuje starosta.
8 sierpnia redyk przejdzie przez Jurgów, Brzegi, Zgorzelisko, Małe Ciche i Murzasichle. 9 sierpnia dotrze do Zakopanego. Tu przejdzie ulicami Jagiellońską, Witkiewicza, 3 Maja, Krupówkami na Górną Równię Krupową, gdzie odbędą się pasterskie posiady. Redyk będzie miał bardzo tradycyjny charakter, będzie to przejście piesze z muzyką, wozem bacowskim i psami pasterskimi. Do wędrujących z Redykiem z Rumunii pasterzy dołączą się też nasi podhalańscy bacowie. Kolejnego dnia Redyk przejdzie przez Polanę Szymaszkową, Gubałówkę, Ostrysz i Cyrylice do Chochołowa.
Więcej informacji na stronie: www.redykkarpacki.pl
- Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...70 zł
- Torebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...110 zł
- Redyk Karpacki dotarł do Zakopanego
- Redyk Karpacki prze naprzód...
- 1 lipca rozpoczął się polski etap Redyku Karpackiego
- 1 lipca rusza Redyk Karpacki w Polsce
- Chcemy czerpać z tradycji pasterskiej i kultywować zwyczaje znane w Karpatach
- Ruszył „Redyk Karpacki 2013”
- Redyk Karpacki rozpoczęty
- Owce ruszą przez Karpaty