Kultura
1 lipca rusza Redyk Karpacki w Polsce
Autor: Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne
Idą pasterze Karpat pradawnym szlakiem ludów wołoskich, by przywrócić pamięć o pięknej historii naszej i naszych przodków. Redyk przeszedł Karpaty Rumuńskie od Braszowa po Satu Mare, pasterze gościli na Ukrainie w Rachowie i Wierchowinie. Teraz rozpoczynają wędrówkę po Karpatach Polskich.
Pasterze wołoscy w XIV i XV w. wraz z innymi zasiedlali góry na ziemiach polskich. Byli to ludzie wolni – ślebodni, otwarci na spotkanie, na drugiego człowieka, gościnni, ale też twardzi jak skała, zalubieni w tradycji ludowej i pasterstwie w górach. To dziedzictwo kultury pasterskiej jest ciągle bijącym źródłem kultury ludzi gór. Redyk, sałasz - to nie relikt przeszłości to symbol tożsamości, która buduje przyszłość, daje moc i wiarę, że w życiowej drodze człowiek musi mieć cel i otwartość na spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem. Redyk to również doświadczenie czasu i przestrzeni - to więź pokoleniowa, góralski honor i tradycja, gościnność i radość bycia razem w drodze, to wyciszenie i zauroczenie krajobrazem. By góry ciągle Nas urzekały, zadziwiały, ubogacały trzeba przywrócić godne miejsce dla polskiego pasterstwa, dla hodowli owiec - to zadanie dla rządu, dla samorządów, to wyzwanie dla Unii, bo Europa kulturą się tworzy. Karpaty są naszym bogactwem natury i kultury. Wierzymy, że Redyk Karpacki obudzi społeczności je zamieszkujące do lepszej współpracy, da impuls do godnych spotkań i działań - da nową szansę pasterstwu.
I Ty możesz być współczesnym pasterzem Karpat, docenić piękno krajobrazu górskiego, jego bioróżnorodność – możesz - choć kryzys - uspokoić swoją życiową wędrówkę poprzez kontakt z nami. Do zobaczenia na szlaku Redyku Karpackiego! Dotknij źródła wspólnego dziedzictwa kulturowego, bądź z Nami! Pieknie Pytomy na Redyk Karpacki wszystkich razem i każdego z osobna! Zapraszamy również tych, co z dawna wędrowali od Bieszczad w Tatry czy Beskidy w latach 60-tyh i 70-tych – opowiedzcie swoją historię, obudźcie wspomnienia, bo życie jest drogą – wędrówką, która ma wielki cel.
Otwórzcie swoje serca, myśli i polany na radosne spotkanie. Szałas ma swoją przeszłość, ale też ma swoja tożsamość. Panie Boże prowadź!
1 lipca, tj. w najbliższy ponieedziałek „Redyk Karpacki – Transhumance” wchodzi na teren Polski.
Redyk Karpacki 2013, który wędruje dawnym szlakiem wołoskim z Rumunii, przez Ukrainę, Polskę do Czech, 1 lipca wejdzie na polską ziemię. Oficjalne rozpoczęcie II odcinka trasy Redyku nastąpi w Ustrzykach Górnych. Serdecznie zapraszamy baców, juhasów, hodowców owiec do współuczestniczenia w przejściu Redyku przez Bieszczady. Był czas, lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte ubiegłego wieku, że bacowie tatrzańscy wypasali stada owiec na bieszczadzkich połoninach.
Przypominamy, że w dniach 6-11 sierpnia 2013 rok Redyk Karpacki będzie przechodził przez Podhale. 9 sierpnia wieczorem na Równi Krupowej w Zakopanem odbędzie się spotkanie pasterskie – „Posiady na Polanie”.
Rozpoczęcie II Odcinka Trasy Redyku
Termin imprezy: 1 lipiec 2013r. (poniedziałek)
Program:
10:00 Msza św. w Ustrzykach Górnych
11:15 Poświęcenie stada na okadzenie owiec z okazji uroczystości św. Jana - Rozpalenie watry
12:00 Muzyka Karpacka w wykonaniu Mateusza Józka Sowy
13:00 Spotkanie z pasterzami oraz przejście z owcami do Campingu Górna Wetlinka
- Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Aniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- 1 lipca rusza Redyk Karpacki w PolsceAutor zdjęć: Fundacja Pasterstwo Transhumancyjneobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 2 - 1 lipca rusza Redyk Karpacki w PolsceAutor zdjęć: Archiwum Organizatorówobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 4