PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Zaproszenia

198. Wieczór na Harendzie -

29–30 sierpnia 2020 r.
Autor: Piotr Kyc

198. Wieczór na Harendzie -Muzeum Jana Kasprowicza oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zapraszają na 198. Wieczór na Harendzie: Jak widz świat Mały Królewic? Spotkanie ze Stanisławą Trebunią-Staszel wokół tłumaczenia "Małego Księcia" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego na gwarę podhalańską. Czy wiesz, że „Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupéry'ego - jedna z najbardziej znanych i najchętniej czytanych "powiastek filozoficznych dla dzieci i dorosłych" dostępna jest już w około 400 językach, gwarach, dialektach i w licznych systemach znaków językowych, w tym zapisie alfabetem Morse'a czy nawet w systemie egipskich hieroglifów? Ostatnio "Mały Książę", który w języku polskim doczekał się dotąd blisko 50 wydań, opublikowany został w trzech wersjach gwarowych: wielkopolskiej ("Książę Szaranek", śląskiej ("Mały Princ") i góralskiej ("Mały Królewic"). Podczas 198. Wieczoru na Harendzie z autorką przekładu "Małego Księcia" na gwarę podhalańską, Stanisławą Trebunią-Staszel, o tym, jak widzi świat Mały Królewic i jaki językowy obraz tego świata wyłania się opowieści snutej po góralsku, porozmawia Maciej Rak.


Przypominamy uczestnikom spotkania o zachowaniu dystansu społecznego, oraz o konieczności posiadania maseczki/przyłbicy.

STANISŁAWA TREBUNIA-STASZEL – etnolog, nauczyciel akademicki, góralka. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Jest prezesem Polskiego Instytutu Antropologii. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat. Interesują ją zwłaszcza współczesne procesy budowania wspólnot regionalnych i związane z nimi strategie tożsamościowe. Ostatnio jej zainteresowania badawcze koncentrują się na antropologii i etnologii w Trzeciej Rzeszy. Na co dzień mieszka w Krakowie, ale nie zapomina o swym ukochanym Podhalu. Związana z podhalańskim ruchem regionalnym i folklorystycznym. Współpracuje z zespołami góralskimi i miejscowymi instytucjami kultury. Działa w Stowarzyszeniu Drogami Tischnera. Jest autorką wielu artykułów oraz kilku książek, m.in.: "Śladami podhalańskiej mody" (2007, 2010); "Strój Podhalański" (2011); "Z Nowego Targu do Kieżmarku" (2012); "«Lud zdolny do życia». Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta" (2019).

MACIEJ RAK – dr hab., prof. UJ., pracownik Katedry Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się dialektologią i etnolingwistyką, a w szczególności frazeologią gwarową, gwarami Podtatrza, aksjolingwistyką gwarową, historią dialektologii i ludoznawstwa. Autor licznych opracowań naukowych, w tym książek „Kulturemy podhalańskie” (2015), „Materiały do etnografii Podhala” (2016), „Językowo-kulturowy obraz zwierząt utrwalony w animalistycznej frazeologii gwar Gór Świętokrzyskich i Podtatrza (na tle porównawczym)” (2007). Członek gremiów językoznawczych i etnograficznych, m.in. Komitetu Językoznawstwa PAN (2020–2023), redaktor naczelny „LingVaria. Półrocznika Wydziału Polonistyki UJ”. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w latach 2008–2009. Wykładał gościnnie na licznych uczelniach zagranicznych, m.in. na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie, Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym im. M.W. Łomonosowa, Petersburskim Uniwersytecie Państwowym, Uniwersytecie Trewirskim i Uniwersytecie Wileńskim.

Spotkanie realizowane jest w ramach projektu „Wieczory na Harendzie” dofinansowanego ze środków Gminy Miasto Zakopane

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVIISpinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm.
    350 zł
  • Spinka góralska XXSpinka góralska XXMetalowa mała spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 3 cm, długość (z przekolacem) 7 cm.
    220 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.