Zakopane
Rozmaitości
Europa pod Tatrami
Autor: AKS
W Zakopanem zakończyły się III Europejskie Targi Produktów Regionalnych. Podczas Targów Komisja Europejska promowała 50-lecie Wspólnej Polityki Rolnej. W targach wzięło udział 160 producentów żywności regionalnej oraz twórców rękodzieła artystycznego z 9 krajów.
Najważniejszym dniem obecności Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Zakopanem była sobota 11 sierpnia. Tego dnia odbyła się konferencja poświęcona 50-leciu Wspólnej Polityki Rolnej pt. "Produkt regionalny - szansą dla drobnych gospodarstw rolnych" z udziałem m.in. Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - Ewy Synowiec oraz ekspertów KE i Agencji Rynku Rolnego. Gośćmi specjalnymi konferencji byli także polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego: Róża Thun i Czesław Siekierski.
- Przez 50 lat wiele się zmieniło, ale główne cele się nie zmieniły - UE wspiera wieś - mówiła Ewa Synowiec - Dyrektor PKE. Nawiązywała do unijnych list produktów chronionych. - Oznaczenia te z jednej strony chronią przed podróbkami, ale też pomagają w promocji, zwiększają dochody producentów produktów regionalnych – mówiła.
Zbigniew Fąfara – ekspert Komisji Europejskiej z Dyrekcji Generalnej do spraw rolnictwa (AGRI) w swoim wystąpieniu przedstawił plany, związane z WPR. - Bezpieczeństwo żywnościowe to nasz priorytet – podkreślał. Wskazywał też na fakt, że małe gospodarstwa rolne mają duży wpływ na poziom zatrudnienia, ale nie powinny koncentrować się wyłącznie na produkcji rolnej lecz osiągać również dochód spoza rolnictwa.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się punkty informacyjne Komisji Europejskiej i Agencji Rynku Rolnego, w których można było uzyskać informacje o założeniach WPR oraz najważniejszych inicjatywach UE w dziedzinie rolnictwa i obszarów wiejskich. Uczestnicy pytali o znaczenie WPR w ochronie i promocji produktów regionalnych oraz jej wpływ na rozwój i modernizację rolnictwa.
Niewątpliwą atrakcją obchodów 50-lecia WPR były liczne konkursy o tematyce rolniczej z nagrodami dla dzieci i dorosłych w namiocie sferycznym oraz pokazy kulinarne „na żywo”, którym przewodził mistrz kuchni Zbigniew Kurleto.
Dla dzieci największą atrakcją okazała się makieta gospodarstwa rolnego, która z udziałem zdalnie sterowanych zabawkowych traktorów, kombajnów i ciężarówek, pozwalała wcielić się w rolę prawdziwego farmera zabiegającego o jak najobfitsze plony.
Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się makieta zagrody z dwiema krowami. Goście mieli okazję zgłębić trudną sztukę dojenia oraz uczestniczyć w konkursie na najsprawniejszego dojarza i dojarkę.
Dorośli chętnie mierzyli się w konkursie „szybki sadownik” przeprowadzonym na specjalnym urządzeniu sprawdzającym refleks.
Dodatkowe informacje o Wspólnej Polityce Rolnej
W 2012 r. przypada 50. rocznica wdrożenia wspólnej polityki rolnej (WPR), a ogólno-unijna kampania, zainaugurowana przez KE 23 stycznia br. w Brukseli, przebiega pod hasłem „Partnerstwo między Europą
a Rolnikami” i potrwa do końca 2012 roku.
Przez 50 lat WPR ulegała wielu zmianom, wprowadzono szereg rozwiązań, które poprawiały strukturę agrarną. Jednocześnie wprowadzano instrumenty, mające pomóc rolnikom – jednym z nich są dopłaty bezpośrednie oraz specjalne fundusze na rozwój obszarów wiejskich, także w Polsce, co przyczyniło się do ich znaczącego rozwoju.
Szczegółowe informacje o 50-leciu WPR są dostępne na stronie Komisji Europejskiej:
http://ec.europa.eu/agriculture/50-years-of-cap/index_pl.htm
źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł
- Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...100 zł
- Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł