Wiadomości
Małopolski Zespół Parlamentarny zajął się sprawą prywatyzacji PKL-u
Autor: AKS
12 stycznia powstał Małopolski Zespół Parlamentarny, którego celem jest inicjowanie i wspieranie działań na rzecz rozwoju województwa małopolskiego oraz przedstawianie organom Sejmu, Senatu, Rządowi spraw dotyczących naszego województwa. Jednym z pierwszych działań podjętych przez grupę, a zainicjowanych przez panią Poseł Jagnę Marczułajtis-Walczak było złożenie pisma wyrażającego stanowisko MZP odnośnie sprzeciwu dla procesu prywatyzowania PKL-u do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Posłanka 13 stycznia wygłosiła także przed Wysoką Izbą oświadczenie w tej sprawie.
Treść oświadczenia wygłoszonego przez Poseł Jagnę Marczułajtis-Walczak w Sejmie dnia 13 stycznia 2012r.:
Szanowna Pani Marszałek, Wysoka Izbo
W ostatnich kilku miesiącach toczy się gorąca dyskusja na temat planowanej prywatyzacji polskich Kolei Linowych przez spółkę PKP S.A. W tej sprawie stanowisko zajęło wiele instytucji i środowisk społecznych oraz reprezentatywne grona mieszkańców Małopolski. Prywatyzacji przeciwni są przedstawiciele Rady Miasta Zakopane, Gminy Kościelisko, Powiatu Tatrzańskiego, Stowarzyszenia im. Wł. Zamoyskiego, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Państwowej Rady Ochrony Przyrody, Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Wojewoda Małopolski. Sprzeciw wobec prywatyzacji PKL wyraziło także ponad 200 profesorów różnych dyscyplin naukowych z całej Polski, którzy zwrócili się w tej sprawie z apelem do Prezesa Rady Ministrów.
Osobiście sama jestem również związana z ta sprawa nie tylko z racji pochodzenia ale także z racji mojej dotychczasowej aktywności sportowej. Będąc posłem z Małopolski temat ten jest dla mnie bardzo istotny, dlatego też postanowiłam zabrać głos w tej dyskusji i stąd moja interpelacja do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Odpowiedź Pana Ministra na interpelację nie jest wyczerpująca i satysfakcjonująca, w związku z wieloma kwestiami pozostającymi jeszcze do wyjaśnienia i dalszych uzgodnień. Nie wolno pozostawić tej sprawy własnemu biegowi.
Polskie Koleje Linowe to: 75 lat tradycji, 210 pracowników, 9 kolei, 7 wyciągów, 5 zjeżdżalni, 100 ha tras narciarskich i prawie 225 mln pasażerów. A co najważniejsze, PKL to rentowne, przynoszące około 10 mln (rocznie) zysku przedsiębiorstwo, które w ostatnich latach tj. od 2000 r. do 2007 r. przeprowadziło szereg inwestycji modernizacyjnych swoich obiektów. Należy pamiętać o ogromnym znaczeniu historycznym, kulturowym i środowiskowym jakie obiekty należące do PKL stanowiły i stanowią dla regionu Małopolski.
Powyższe fakty utwierdzają nas w przekonaniu o konieczności zaprzestania procesu prywatyzacyjnego spółki Polskie Koleje Linowe.
Chciałabym dodać, że w dniu 12.01.2012 powstał Małopolski Zespół Parlamentarny zrzeszający głównie posłów z Małopolski, który zdecydowanie popiera stanowisko wszystkich wyżej wymienionych instytucji i środowisk w sprawie nie prywatyzowania Polskich Kolei Linowych.
Uprzejmie proszę o ponowne bardzo szczegółowe przeanalizowanie sprawy pod kątem rezygnacji z prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.
Z poważaniem
Jagna Marczułajtis-Walczak
Poseł na Sejm RP
Stanowisko Małopolskiego Zespołu Parlamentarnego skierowane do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej: Stanowisko MZP w sprawie PKL.pdf
- Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Spinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm. 350 zł
- Flakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm) 130 zł