Zakopane
Wiadomości
Gminy chcą wykupić akcje PKL-u
Autor: Anna Karpiel-Semberecka
W poniedziałek w Zakopanem przedstawiciele sześciu gmin, na terenie których znajdują się obiekty PKL-u, podpisali list intencyjny w sprawie udziału w procesie prywatyzacji tej spółki. Gminy chcą zawiązać konsorcjum, znaleźć inwestora strategicznego, a także skorzystać z dotacji Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i wykupić 100% akcji firmy.
- Poszukujemy przyjaznego inwestora, który będzie współpracować z samorządami. Chcemy mieć realny wpływ na funkcjonowanie spółki. Będziemy jako konsorcjum nastawieni na dynamiczny rozwój infrastruktury PKL-u, chcemy natomiast uniknąć możliwości wrogiego przejęcia i likwidacji poszczególnych obiektów. Kolejki i wyciągi mają bowiem strategiczne znaczenie dla wszystkich miejscowości, w których się znajdują – wyjaśniał burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.
- Na terenie gmin: Czernichów, Kościelisko, Krynica Zdrój, Szczawnica, Zakopane i Zawoja są położone obiekty składające się na majątek PKL w postaci: Góra Żar - Czernichów, Butorowy Wierch - Kościelisko, Góra Parkowa - Krynica Zdrój, Palenica - Szczawnica, Kasprowy Wierch oraz Gubałówka - Zakopane, Mosorny Groń - Zawoja, mające strategiczne znaczenie dla rozwoju turystyki w każdej z tych gmin. PKL nie jest wyłącznie podmiotem gospodarczym, lecz dobrem kultury, a historia kolei stanowi ważną część polskiej narodowej tożsamości. Strony pragną wziąć udział w procesie prywatyzacji Polskich Kolei Linowych Spółka Akcyjna z siedzibą w Zakopanem i w tym celu będą dążyć do zawiązania Konsorcjum lub utworzenia Spółki Celowej – taki zapis znalazł się w podpisanym przez włodarzy gmin liście intencyjnym.
- PKL to dobro narodowe, ale także żywotny interes całego regionu. Wokół obiektów PKL kreuje się wielki rozwój gospodarczy. Dlatego uznałem za zasadne, aby marszałek województwa poprzez MARR wsparł samorządy, aby rozwój regionu mógł być nadal przez nie kreowany. Sadzę, że jest to historyczna chwila, ponieważ potrafimy się łączyć w dobrej sprawie. Siła argumentów tych sześciu gmin jest znacznie większa niż pojedynczego samorządu – mówił poseł Andrzej Gut-Mostowy uczestniczący w spotkaniu.
Za tydzień odbędzie się spotkanie z przedstawicielami MARR-u, podczas którego zostaną ustalone szczegóły finansowego udziału agencji w planowanym przez samorządy przedsięwzięciu. Natomiast prospekt emisyjny akcji PKL-u ma być opublikowany do końca sierpnia i wtedy samorządy rozpoczną działania i poszukiwanie inwestora.
- Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...300 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Prywatyzacja PKL-u i inne ważne sprawy w regionie
- Dyskusji o prywatyzacji PKL ciąg dalszy
- Małopolski Zespół Parlamentarny zajął się sprawą prywatyzacji PKL-u
- Nowy pomysł samorządów na prywatyzację PKL-u
- Chcą obronić Tatry przed prywatyzacją
- Przedstawiciele TMR w Zakopanem i gorąca dyskusja o prywatyzacji PKL-u