Wiadomości
Góralska opera „Jan Paweł II na Podhalu” jedzie do Rzymu
Autor: Adam Kitkowski
Jak to się zaczęło? Jesienią ubiegłego roku w Starostwie Tatrzańskim zjawił się ks. dr hab. Władysław Zarębczan, który obecnie pracuje w Rzymie z propozycją wystawienia widowiska o Janie Pawle II. Ta myśl zrodziła się w związku ze zbliżającą się ważną datą w historii Kościoła katolickiego w Polsce - wyniesieniem na ołtarze papieża Jana Pawła II.
Starosta Andrzej Gąsienica Makowski przyjął propozycję i zwrócił się do poety ludowego Franciszka Łojasa Kośli, by ten napisał tekst takiego widowiska. Od stycznia 2011 roku rozpoczęły się próby. - Od początku była taka myśl, by w widowisku brały udział osoby z Podhala, Spisza i Orawy – mówi wicestarosta Andrzej Skupień. I dodaje – planowaliśmy premiery w tych miejscowościach naszego regionu, które odwiedził Ojciec Święty. Zwróciliśmy się wiosną 2011 roku do Metropolity Krakowskiego ks. kardynała Stanisława Dziwisza, by objął nasze artystyczne przedsięwzięcie honorowym patronatem.
„Najjaśniejszy Księże Kardynale, zespoleni w wielkiej radości ludu Podhala z wyniesienia Ojca Świętego Jana Pawła II do chwały ołtarzy, zwracamy się do Jego Eminencji z prośbą o objęcie Honorowym Patronatem widowiska regionalnego „Jan Paweł II na Podhalu” w wykonaniu amatorskich zespołów góralskich.” - tan\k brzmiała prośba.
Zatem „opera góralska” powstała z wdzięczności dla Jana Pawła II i grana będzie tam, gdzie przyjdą ludzie z wdzięczności dla papieża – Polaka.
Forma widowiska zbliżona jest do opery – są partie śpiewane solo, są również partie wykonywane przez chór. Śpiewakom towarzyszy kapela góralska. Autorem libretta jest poeta z Poronina – Franciszek Łojas Kośla (w ubiegłym roku mogliśmy obejrzeć dzieło jego autorstwa Naski świat). Jest to widowisko w czterech odsłonach, które wyreżyserował znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. Ma on w swoim dorobku wiele osiągnięć artystycznych, w tym także reżyserskich. W przygotowaniach do premiery uczestniczyli również: Stanisława Trebunia Staszel, Anna Szczęch, Janina Wacław, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Andrzej Stoch, Krzysztof Trebunia-Tutka, Stanisław Gąsienica Wawrytko. Wyboru muzyki, czyli „góralskich nut” dokonali Józef Pitoń i Franciszek Łojas Kośla oraz Andrzej Styrczula Maśniak, Andrzej Karpiel Replon, Tomasz Buńda, Jakub Rusiecki, Piotr Majerczyk, Adam Długopolski i Krzysztof Trebunia-Tutka. Natomiast aranżację przestrzeni wykonała Ewa Dyakowska-Berbeka, zakopiańska artystka i scenograf w Teatrze im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem. Wykonawcami tego scenicznego dzieła są amatorskie zespoły góralskie, śpiewacy i muzycy z Podhala, Spisza i Orawy. Za każdy akt „odpowiada” inna grupa artystów z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Poronina i Ludźmierza.
Widowisko miało premierę 12 czerwca b.r. w kinie „Sokół” w Zakopanem. Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański po premierze powiedział: - Opera góralsko to wyśpiewano miłość i rodość ku Nasemu Błogosławionemu Janowi Pawłowi II, który pieknom apostolskom służbom umocniał każdego w drodze do Boskiej Dziedziny.
Z kolei 23 czerwca i 7 lipca b.r. można było obejrzeć „operę góralską” w Nowym Targu w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, a 12 sierpnia b.r. w Ogrodzie Różańcowym Sanktuarium M.B. Ludźmierskiej w Ludźmierzu. Było to widowisko plenerowe, które zgromadziło ponad 2 tysiące widzów. W opinii wielu osób ten czas i to miejsce przyczyniło się do wielkiego sukcesu artystycznego. Organizatorami wszystkich czterech spektakli byli samorządowcy – starostowie, burmistrzowie, wójtowie z całego Podtatrza oraz kustosz Sanktuarium M. B. w Ludźmierzu – ks. prałat Tadeusz Juchas i rektor PPWSZ w Nowym Targu – prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz.
„Opera góralska” – „Jan Paweł II na Podhalu” jedzie w świat.
W ostatnim czasie przedstawienie o papieżu – Polaku mogli obejrzeć mieszkańcy Rabki i Bukowiny Tatrzańskiej (co prawda tylko jeden akt), Ślązacy w Centrum Kultury w Chorzowie (dwa akty), a także ponownie mieszkańcy Podhala w Zakopanem (całość).
Obecnie trwają przygotowania do przedstawienia widowiska 4 listopada b.r. w Rzymie. Zaproszenie do Starostwa Tatrzańskiego wystosowała Pani ambasador Rzeczpospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej – Hanna Suchocka. Widowisko będzie prezentowane w Teatrze Capranica (w centrum Rzymu, niedaleko siedziby włoskiego parlamentu) w ramach Prezydencji Polskiej w Unii Europejskiej. Na „operę góralską” zaproszenie otrzymali, m. in: korpus dyplomatyczny akredytowany we Włoszech, dostojnicy i pracownicy Watykanu, przedstawiciele włoskiej kultury i nauki oraz przedstawiciele Polonii.
Promocją widowiska zajęła się Ambasada RP w Watykanie. Natomiast Starostwo Tatrzańskie wsparło przedsięwzięcie kwotą 35 tysięcy złotych, a marszałek województwa małopolskiego kwotą 100 tysięcy złotych. Dzięki temu do Rzymu wyjechać może blisko 200 osób z całego Podtatrza, by promować region i Polskę oraz złożyć pokłon największemu z rodu Polaków – Janowi Pawłowi II.
Program wizyty, oprócz prezentacji widowiska, obejmuje Mszę świętą przy grobie Ojca Świętego, zwiedzanie Watykanu i centrum Rzymu oraz po drodze wybranych, ciekawych miejscowości, np. Wenecji.
- Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...350 zł
- Sakiewka IVSakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy 40 zł
- Opera góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” w Krakowie
- Opera góralska w Rzymie
- Opera Góralska „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”
- Nowotarska premiera opery góralskiej
- Opera Góralska w Nowym Targu
- „Uśmiecha się do nas z Domu Ojca” – opera góralska w Zakopanem.
- Góralska opera w hołdzie Ojcu Świętemu
- Opera góralska artystycznym wydarzeniem sezonu na Podhalu