PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Październik 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Tatry Wysokie

Góry

Lato na Szatanie...

Czwartek, 7 października 2010 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

Lato na Szatanie...Zima idzie, więc na Watrze proponujemy wspomnienie o tatrzańskim lecie. Będzie nim wycieczka na ładny szczyt Szatana. Na szczyt poprowadził nas znany przewodnik tatrzański Adam Marasek, a uczestnikami tej wycieczki byli Wiesiek, Egon, Michał i niżej podpisany.


Szatan (słowacka nazwa Satan) – to wybitny szczyt o wysokości 2421 m n.p.m., położony w słowackich Tatrach Wysokich. W zbiorach Muzeum Tatrzańskiego znajduje się zdjęcie przedstawiające znanego taternika i muzyka, Mieczysława Karłowicza, ubranego elegancko w marynarkę na tym honornym szczycie. Poszliśmy więc na Szatana jego szlakiem. Szczyt ten należy do znanej wśród taterników tzw. Grani Baszt (Hrebeň bášt) i jest najwyższym jej wzniesieniem. Grań Baszt rozdziela dwie ładne doliny: Młynicką (Mlynická dolina) i Mięguszowiecką (Mengusovská dolina). Usytuowany jest pomiędzy Piekielnikową Turnią (Pekelník, 2374 m), od której oddziela go Szatania Przełęcz (Satanovo sedlo), a Pośrednią Basztą (Predná bašta, 2373 m), od której oddziela go Przełęcz nad Czerwonym Żlebem, i jest najwyższą kulminacją tej grani. W dawniejszej literaturze, kiedy nazwy szczytów i przełęczy Grani Baszt nie były jeszcze tak precyzyjnie ustalone jak obecnie, nazywano go też czasami Szatana Basztą, Zadnią Basztą, itd. Pierwsze odnotowane wejścia: latem znany polski zespół taterników Jan Gwalbert Pawlikowski i przewodnik tatrzański I klasy Maciej Gąsienica-Sieczka – ok. 1880 r., zimą – Ernst Dubke, Johann Breuer junior i Johann Franz senior – 1906 r. Na szczyt nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Jednak zrzeszeni taternicy i turyści z uprawnionym przewodnikiem mogą wyjść na Szatana. Z Doliny Młynickiej prowadzi znakowana kopczykami dość wygodna perć, w jednym miejscu eksponowanym trzeba wykonać długi krok ponad przepaścią, reszta łatwo. Nie poleca się podejścia od Doliny Mięguszowieckiej Szatanim Żlebem; jest niebezpieczny ze względu na spadające nim czasami kamienie. Widok ze szczytu jest wspaniały.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XVIIISpinka góralska XVIIIMetalowa średnia spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm.
    260 zł
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.