Łopuszna
Wiadomości
Po góralsku w Łopusznej
Autor: Konrad Makowki
Od października zeszłego roku można w Łopusznej uczyć się tańczyć, śpiewać a także grać po góralsku i nie było by w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że nauki podejmuje się głównie młodzież i dorośli, którym nieszczególnie po drodze było wcześniej na próby zespołu góralskiego. - Pomysł narodził się wśród kolegów, którzy trochę dla zabicia czasu, a trochę dla góralskiej samorealizacji chcieli nauczyć się tańczyć po góralsku od „zera” – mówi Mateusz Buła, instruktor i „szef” grupy - Początkowo spotykaliśmy się w kilka osób, ale później jak wieść o naszych spotkaniach zaczęła się roznosić, z próby na próbę przybywało nas coraz więcej. Góralszczyzna jest zaraźliwa i obecnie nasza grupa liczy niemal 40 osób. Nasz najmłodszy „cyfrowac” ma niespełna rok, a górnej granicy wieku nie ma, każdy może przyjść.
Na zajęcia przychodzą głównie mieszkańcy Łopusznej, ale i osoby z okolicznych miejscowości. O ile podtarnowskie miejscowości można nazwać okolicami Łopusznej, bo i stamtąd pochodzi jeden z członków grupy, który po poślubieniu góralki postawił sobie za punkt honoru nauczenie się góralskich kroków.
Jak mówi Mateusz taka inicjatywa jest świetną okazją do tego aby poznać i kultywować tradycje i kulturę naszych dziadków poprzez naukę tańca i śpiewu góralskiego, a przy okazji spotkać się ze znajomymi i poposiadować.
Treningi są dosyć wyczerpujące, a instruktorzy dają prawdziwy wycisk swoim podopiecznym, ale ze spotkań, które nierzadko trwają do późnych godzin nocnych wszyscy wychodzą szczęśliwi i chętnie wracają w następnym tygodniu.
- Spotykamy się w każdą środę o godzinie 20:00 w remizie OSP w Łopusznej. Zapraszamy wszystkich którzy chcą góralszczyznę poznać od podszewki. Kto przyjdzie raz będzie chciał więcej.
- Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Falkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm. 120 zł
- Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...100 zł