Warszawa
Kultura
Mój Śklany Świat. Janina Walczak Budzicz - malarstwo na szkle
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko
18 listopada w Centrum Artystycznym RADOMSKA 13 w Warszawie odbył się wernisaż pełnej nieziemskiego uroku wystawy obrazów malowanych na szkle "Mój Śklany Świat" autorstwa Janiny Walczak-Budzicz.
Wystawę otworzyła, w obecności pani Ewy Maślanka kierującej Centrum Artystycznym oraz pana Krzysztofa Kruka, wiceburmistrza Gminy Ochota, prowadząca w Centrum cykl spotkań z ludźmi gór i muzyki - POSIADY NA OCHOCIE - Pani Wiola Obuchowska.
Wśród obecnych na wernisażu licznych przyjaciół artystki byli również stali uczestnicy dotychczasowych Posiadów na Ochocie.
Janina Walczak-Budzicz jest nie tylko malarką na szkle, ale również uznaną poetką, publicystką i działaczką społeczną od urodzenia związaną z Podhalem, z góralska tradycją, sztuką i literaturą.
Tematem jej prac są najczęściej postacie świętych, sceny biblijne, zbójnickie oraz sceny z życia górali. Spośród obrazów o tematyce sakralnej artystka szczególnie upodobała sobie wizerunki Madonn i Aniołów.
Szczególną uwagę zwracają znakomicie dopracowane partie twarzy przedstawianych postaci, wyrażające ludzkie uczucia niepokoju, smutku, cierpienia czy też radości. Zaś sceny zbójnickie charakteryzują się niezwykłą ekspresją i dynamiką. Doskonała kompozycja, kolorystyka i tematyka plasują Janinę Walczak-Budzicz w czołówce twórców Podhala.
Techniki malowania na szkle nauczył artystkę św.p. Zdzisław Walczak, znany twórca ludowy, artysta malarz i muzykant. Teraz Pani Janina Walczak-Budzicz upowszechnia technikę malowania na szkle organizując lekcje i kursy malowania dla wszystkich chętnych: dzieci, młodzieży i dorosłych.
Kursy malowania na szkle, prowadzone przez artystkę, odbywały się m.in. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie oraz w innych miastach Polski.
Na obrazach artystki, oprócz tradycyjnych podhalańskich kolorów utrzymanych w odcieniach ciepłej czerwieni, błękitu i żółci, odpowiednio ze sobą zestawionych, często oddzielonych ciemnobrązowym lub czarnym konturem dominują również brązy, zielenie i fiolety.
Dorobek artystyczny Janiny Walczak-Budzicz był prezentowany na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Zakopanem, Warszawie, Białymstoku, Toruniu, Katowicach i innych polskich miastach oraz zagranicą w Norwegii, Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, Chinach, Peru i na Słowacji.
Działalność społeczna Janiny Walczak-Budzicz jest równie bogata jak jej dorobek artystyczny. Piastowała stanowisko wiceprezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz stanowisko Prezesa Tatrzańskiego Koła Stowarzyszenia. Od wielu lat współpracuje z ośrodkami kultury w Polsce i na Słowacji.
Twórczość malarska artystki była wielokrotnie nagradzana na konkursach krajowych i zagranicznych. Za działalność artystyczną została odznaczona Srebrnym i złotym krzyżem Zasługi. W 2004 roku przyznano Janinie Walczak-Budzicz prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej i całokształt pracy w tej dziedzinie. Artystka posiada również odznakę Zasłużonego Działacza Kultury oraz odznakę Zasłużony dla Związku Podhalan i Regionu Podhala.
Wernisaż zakończył się wieczorem poezji autorstwa pani Janiny, podczas którego artystka zaprezentowała próbki swojej bogatej twórczości poetyckiej. Jednym z wierszy, który szczególnie podobał się słuchaczom był wiersz MÓJ ŚKLANY ŚWIAT napisany piękną gwarą góralską.
- Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm. 30 zł
- Torebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...70 zł
- Aniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł
- Mój Śklany Świat. Janina Walczak Budzicz - malarstwo na szkleAutor zdjęć: Tomasz Budzicz, Monika Krajewskaobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 13 - Mój Śklany Świat. Janina Walczak Budzicz - malarstwo na szkleAutor zdjęć: Jerzy Z. Kosiuczenkoobejrzyj galerię
Liczba zdjęć: 5