Żywiec
Zaproszenia
Żywiec pamięta
Autor: Tomasz Terteka
13 kwietnia w Żywcu zorganizowane zostaną obchody 70 rocznic Zbrodni Katyńskiej. Rocznicowe uroczystości rozpoczną się projekcją filmu „Katyń” w kinie Janosik. O godzinie 18.00 w żywieckiej konkatedrze odprawiona zostanie msza święta za ofiary Zbrodni katyńskiej. W ramach 70-rocznicy Zbrodni Katyńskiej w żywieckim Muzeum Miejskim od 5 marca czynna jest wystawa pt. „Polska nekropolia – Katyń 1940 r.”
Wśród eksponatów zobaczyć będzie można reprodukcje fotografii obrazujące sowieckie ludobójstwo. Na ekspozycji poza zdjęciami są również m.in. elementy umundurowania polskich oficerów, przedmioty prywatne żołnierzy oraz prasa z roku 1943. Tą ciekawą ekspozycję można obejrzeć do 25 kwietnia.
Według ustaleń historyków 26 mieszkańców przedwojennego Żywca zostało straconych w Katyniu. Byli to między innymi: por. Artur Henryk Munk, kpt. Zygfryd Munk oraz bracia Fucikowie. Jednym z mieszkańców Żywiecczyzny, który został zamordowany w podobozie w Charkowie był Włodzimierz Kawecki. Na początku lat 30-tych osiadł w Żywcu, obejmując stanowisko leśniczego powiatowego. Bardzo aktywnie zaangażował się w życie społeczne i kulturalne Żywiecczyzny. Należał do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Żywieckiej i Związku Podhalan. Opublikował wiele artykułów poświęconych Żywiecczyźnie. Jako podporucznik Wojska Polskiego po 17 września 1939 r. dostał się niewoli sowieckiej. W 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Charkowie.
- Torebka filcowa X
Torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
160 zł - Poduszka brązowa II
Poduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
100 zł - Sakiewka IV
Sakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 9 cm Wysokość ok. 14 cm Długość ze sznurkiem ok. 49 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
40 zł