Żywiec
Kultura
52. Tydzień Kultury Beskidzkiej
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk
Dobiegł końca 52. Tydzień Kultury Beskidzkiej, rozdano nagrody w 26.Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych, które w tym roku miały miejsce w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle. 14 zespołów zagranicznych i 3 polskie oceniała Międzynarodowa Rada Artystyczna pod przewodnictwem pani Aleksandry Boguckiej, etnomuzykologa, eksperta polskiej sekcji CIOFF. Nagroda Główna - Grand Prix przypadła zespołowi SVETI SAVA z Kacia z Serbii.
Sześć równorzędnych nagród regulaminowych przyznano:
Zespołowi ETNOS ze Skopje z Macedonii
Zespołowi SUNKIST z Beidou z Tajwanu
Zespołowi HAVIAR z Rožňnavy ze Słowacji
Zespołowi TUBIL z Ankary z Turcji
Zespołowi SVETLOVANEK z Bojkovic z Czech
Zespołowi BESTWINA z Bestwiny z Polski.
Wspaniałe święto folkloru, barwne widowiska, tysiące widzów, wspaniałe kiermasze sztuki ludowej. Szkoda tylko, że pośród blisko dziewięćdziesięciu zespołów znalazły się jedynie dwa zespoły reprezentujące Podhale, a pośród licznie prezentujących swą sztukę twórców ludowych Podhale reprezentował jedynie Władysław Kulawiak z Odrowąża.
Już za rok kolejny Tydzień Kultury Beskidzkiej.
52. Tydzień Kultury Beskidzkiej. To największy w Europie festiwal folklorystyczny i najdłuższy tydzień... na świecie. Trwa bowiem w tym roku od 25 lipca do 2 sierpnia. W ramach TKB zakończył się właśnie 46. Festiwal Folkloru Górali Polskich, który wyłonił m.in. zespoły górali polskich, które reprezentować będą nasz kraj podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
W Festiwalu Górali Polskich w Żywcu wzięło udział 17 zespołów, 20 kapel, 21 grup śpiewaczych, 16 instrumentalistów, 22 śpiewaków, 5 mistrzów z uczniami. Wyniki Festiwalu na stronie:. http://www.mck.zywiec.pl/45-festiwalu-folkloru-gorali-polskich-w-zywcu-wyniki-konkursu-zespolow,1199,akt.html
Od 29 lipca na estradzie Amfiteatru im. Stanisława Hadyny w Wiśle trwają 26. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. W tym roku uczestniczy w nich 15 zespołów zagranicznych i 3 polskie. W konkursie zobaczyć możemy zespoły z Brazylii, Bułgarii, Czech, Egiptu, Francji, Indii, Izraela, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Nowej Zelandii, Serbii, Słowacji, Tajwanu, Turcji i Ukrainy.
Barwne korowody przeszły ulicami Wisły, Szczyrku i Żywca. Koncerty trwają na estradach Wisły, Szczyrku, Żywca, Istebnej, Bielska-Białej, Makowa Podhalańskiego, Ujsołów, a także Jabłonkowa, leżącego w Czechach.
Barwne widowisko, pełne tańca, muzyki, śpiewu, wspaniała atmosfera, wystawy i kiermasze sztuki ludowej przyciągają – jak co roku - tysiące turystów z Polski i zagranicy.
- Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Bransoletka "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm 70 zł