Zbąszyń
Kultura
„Jutrzenka” na Festiwalu Dud Polskich
Autor: Maciej Stasiński
Uczniowie szkółki dudziarskiej działającej przy Zespole Góralskim Zornica w Tatrzańskim Centrum Kultury w Zakopanem, reprezentowali Podhale na 1-szym Festiwalu Dud Polskich w Zbąszyniu (wielkopolskie). Festiwal odbywał się w dniach 23-25 października. W pierwszy dzień festiwalu zaprezentowano wszystkie rodzaje dud polskich czyli: dudy bukowsko-kościańskie, rawicko-gostyńskie, sierszenki, kozła białego i kozła czarnego, kozę czyli dudy podhalańskie, dudy żywieckie i gajdy śląskie.
„Festiwal Dud Polskich zorganizowano po raz pierwszy. Wydarzenie to wspaniały pomysł na zaprezentowanie wszystkich rodzajów polskich dud, a tradycje dudziarskie mamy bardzo bogate. Po Festiwalu na którym zaprezentowało się wielu młodych muzykantów, pasjonatów dudziarstwa, nasuwa się myśl, że ta archaiczna muzyka nie zagnie” – powiedział Szymon Bafia.
Podczas sobotniego spotkania w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej swoje prelekcje wygłosili goście specjalni: Tom Osentowski z USA posiadający kolekcję wszystkich polskich dud, Szymon Bafia z Zakopanego – lutnik, budowniczy dud, prowadzący szkółkę dudziarską, Czesław Węglarz – nauczyciel gry na dudach, muzyk z Ciśca oraz Tomasz Kiciński nauczyciel gry na dudach wielkopolskich z Bukówca.
Drugi festiwalowy dzień zakończył się koncertem w Filharmonii Folkloru w Zbąszyniu, gdzie dudziarze z Zakopanego pod wodzą Szymona Bafii wystąpili w rozbudowanym składzie: sześć dud, basy i złóbcoki. Obok Zornicy w składzie Martyna Galica, Natalia Guziak, Jakub Kluś, Michał Pawlikowski, Klemens Siatkowski i Roman Obrochta, na scenie wspólnie z nimi zagrał Amerykanin o polskich korzeniach, pasjonat dudziarskiej muzyki Tom Osentowski.
W niedzielę dudziarze swoją grą upiększyli mszę świętą w kościele farnym w Zbąszyniu, a po modlitwie w barokowej świątyni odbył się koncert.
Zbąszyń w zachodniej Wielkopolsce uważany jest za kolebkę dudziarstwa. Tamtejsza odmiana dud to kozioł biały oraz kozioł czarny. Gry na tych instrumentach uczy w zbąszyńskiej szkole muzycznej Jan S. Prządka – pomysłodawca i organizator Festiwalu Dud Polskich.
- „Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...40 zł
- Baciarujciez chłopcy - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna...40 zł
- Bransoletka "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm 70 zł