Zakopaned
Zaproszenia
MARTA GĄSIENICA SZOSTAK
Autor: Maciej Stasiński
Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem zaprasza 3 czerwca 2015 (środa) GODZ. 17.00 WERNISAŻ - MARTA GĄSIENICA SZOSTAK - TKANINY.
Wystawa czynna do 28 czerwca
Aby zrozumieć SZTUKĘ WŁÓKNA Marty Gąsienicy Szostak, trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że nie jest to jedyna dziedzina twórczości jaką autorka uprawia. Marty oko i jej wrażliwość artysty przywykły do utrwalania w kadrze fotografii bacznych obserwacji świata natury, do notowania jego urody zapisem koloru w akwareli, gwaszu, pasteli. Niekiedy w instalacji, reliefie, lub konstrukcji tkaniny.
Tkaniny są materialne, pełne nagromadzonych w nich wrażeń zmysłowych: mięsistej faktury, lub zwiewnych form ulotnych i lekkich. Nie jest to zwykła materialność przedmiotów czuje się w nich doznanie przestrzeni, lub zwartej, przejmującej rzeczywistości materii włókna. Nie ma tu dowolności charakterystycznej dla pięknych nawet układów dekoracyjnych, jest natomiast odpowiedzialność i powaga w traktowaniu relacji między dziełami a rzeczywistością, którą autorka dostrzegła i czyni nas jej udziałem. Trzeba umieć docenić wewnętrzną logikę tego świata. A jest to świat złożony, podobnie jak osobowość jego kreatorki, narastający z biegiem studiów i klimatem sztuki, miejsc pobytu artystki.
fragment recenzji Jolanty Owidzkiej
Marta Gąsienica-Szostak, z domu Romanowska (urodzona w 1938 Równe na Wołyniu), żona Michała Gąsienicy-Szostaka, rzeźbiarza. Artystka plastyk (tkanina artystyczna). Studiowała architekturę wnętrz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku (1964) i tkaninę artystyczną w Paryżu. Od 1973 mieszkanka Zakopanego, w latach 1982-2002 była nauczycielką w tamtejszym Technikum Tkactwa Artystycznego im. Heleny Modrzejewskiej.
Komponuje tkaniny z różnych tworzyw: wełna, len, sizal. Niektóre jej tkaniny wiążą się tematycznie z Tatrami: Oligocen (1978), Erozja lodowcowa (1980), Buczyna (1980), Mutony (1982). Wystawiała wielokrotnie w Polsce i za granicą, na wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej prace znajdują się m.in. w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.
- Bańka choinkowa II
Bańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
16 zł - Naszyjnik "Kropla miodu"
Naszyjnik z nieregularnych koralików - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm.
85 zł - „Skąpiec”
Płyta DVD zawiera spektakl „Skąpiec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 23 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
40 zł