PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2025 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Zakopane

Zaproszenia

Estera Karp – niezwykła twórczość, niezwykłe życie

Czwartek, 20 lutego 2025 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Estera Karp – niezwykła twórczość, niezwykłe życieW czwartej 20 lutego o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie „Estera Karp – niezwykła twórczość, niezwykłe życie”. Będzie to opowieść o życiu i twórczości artystki oraz niecodzienna prezentacja prac Estery Karp, z kolekcji Dariusza Dekierta. Mistyka, płeć i awangarda w twórczości Estery Karp.


Prace Estery Karp już od samego początku odważnie eksplorowały mistycyzm, cielesność oraz nowe środki artystycznego wyrazu. Odchodząc od tradycyjnych przedstawień, oferowały one płynną, ekspresyjną, często abstrakcyjną narrację wizualną. Podobnie jak inne paryskie artystki XX-lecia międzywojennego zrezygnowała ona z akademickiego realizmu na rzecz emocjonalnej ekspresji, podkreślając tajemniczość i duchową energię przedstawionego świata. W jej dziełach widać tendencję do dekonstrukcji i zacierania granic. Sprawia to, że balansują one między metafizyką a cielesnością. W jej artystycznym debiucie – linorytowych ilustracjach do wydanego w 1921 r. tomiku poezji Nieba w otchłani burzy ona tradycyjną wizję ilustracji literackiej. Jej prace nie są realistyczne ani opisowe, lecz metaforyczne, ukazujące duchowe stany bohatera lirycznego w sposób abstrakcyjny. W jej późniejszych obrazach widoczny jest wpływ fowizmu, kubizmu, a także sztuki naiwnej, przez co wpisują się one w międzynarodowe tendencje sztuki nowoczesnej rozwijającej się w Paryżu w latach 20. i 30. XX wieku. Paryskie artystki tamtego okresu były pionierkami w eksplorowaniu tematów płci, seksualności i duchowości w twórczości. Karp wpisuje się w ten kontekst, a w jej pracach odnaleźć można motywy cielesne i mistyczne, które są dalekie od akademickiej ikonografii kobiecości i męskości. Są one kontynuację feministycznej ekspresji wizualnej, łączącej ekspresjonizm, mistycyzm oraz nowoczesną refleksję nad płcią i duchowością.

Dariusz Dekiert

Uniwersytet Łódzki

Dariusz Dekiert – hebraista, językoznawca, tłumacz przysięgły języka hebrajskiego. Studia magisterskie na kierunkach judaistyka, semitystyka i historia na Freie Universität Berlin. Od 2019 doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Łódzkiego. Zajmuje się literaturą żydowską w Łodzi w okresie międzywojennym. Autor licznych przekładów literackich z jidysz i hebrajskiego.

Wybrane publikacje (współredaktor):

– Sztetl, szund, bunt i Palestyna Antologia twórczości literackiej Żydów w Łodzi 1905-1939, Łódź 2017

– „Tańczymy zaczarowani taniec młodości”. Łódzka awangarda żydowska – publikacje artystyczne wydawnictwa Achrid, 1921, red. Dariusz Dekiert, Irmina Gadowska, Krystyna Radziszewska, Łódź 2022

– Słownik kultury literackiej Łodzi do 1939 roku, Łódź 2022

– Wśród łódzkich Żydów. Wspomnienia z miasta młodości, Łódź 2023

– “Enchanted we whirl in the dance of youth” Jewish avant-garde in Łódź – books of Farlag Achrid, 1921, Wiesbaden 2023

– Pogawędki, Łódź 2024

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Odważne. Artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem”.

Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.