Zakopane
Zaproszenia
2. edycja Festiwalu Kultury Wrażliwej
Autor: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
Od 22 września do 2 października 2024 roku, Małopolska stanie się centrum kultury dostępnej dla wszystkich. 2. edycja Festiwalu Kultury Wrażliwej, organizowana w ramach programu „Małopolska. Kultura Wrażliwa”, to wydarzenie o szczególnym znaczeniu społecznym, którego celem jest otwarcie drzwi do świata kultury dla osób z różnorodnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Aż 24 instytucje z regionu przygotowały kilkadziesiąt wydarzeń, które łączą kulturę z dostępnością.
Festiwal Kultury Wrażliwej to wyjątkowe wydarzenie w Małopolsce, które udowadnia, że kultura jest dostępna dla wszystkich. Kilkadziesiąt instytucji z całego województwa, wśród nich muzea, teatry i ośrodki muzyczne, zaprezentuje ofertę kulturalną przeznaczoną dla każdego. W trakcie Festiwalu będzie można obejrzeć inkluzywne wystawy i spektakle, wziąć udział w pokazach filmowych, koncertach, spotkaniach i warsztatach. Wydarzenia zostały zaplanowane z myślą o pełnej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, którzy mogą napotykać trudności w uczestnictwie w tradycyjnych formach kultury.
Wydarzenia w ramach festiwalu odbywać się będą na terenie całej Małopolski, w takich miejscowościach jak: Alwernia, Babice, Kraków, Krynica-Zdrój, Lusławice, Nowa Sącz, Oświęcim, Szymbark, Tarnów, Wadowice, Wierzchosławice, Zakopane i Zubrzyca Górna. Każde z nich zostało starannie zaprojektowane z myślą o osobach z różnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Wśród dostępnych udogodnień znajdują się audiodeskrypcje, tłumaczenia na polski język migowy (PJM), pętle indukcyjne, słuchawki wyciszające, a także przewodniczki i asystenci, którzy będą wspierać w zwiedzaniu wystaw i uczestniczeniu w warsztatach.
Festiwal Kultury Wrażliwej to nie tylko możliwość uczestnictwa w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych. To także doskonały przykład, że kultura może i powinna być dostępna dla wszystkich, wspierając tym samym budowanie bardziej otwartego, inkluzywnego społeczeństwa. Wspólne doświadczanie sztuki, muzyki czy teatru, niezależnie od ograniczeń, jakie mogą dotyczyć niektórych z nas, pozwala bowiem na budowanie więzi między ludźmi i lepsze zrozumienie siebie nawzajem.
Festiwal, organizowany przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie we współpracy z 24 instytucjami kultury z regionu, odbywa się w ramach programu „Małopolska. Kultura Wrażliwa”. Program ten, zainicjowany przez Województwo Małopolskie, od lat działa na rzecz zwiększania dostępności instytucji kultury i podnoszenia świadomości wśród ich pracownic i pracowników.
FESTIWAL W LICZBACH:
11 dni festiwalowych
13 małopolskich miejscowości
24 instytucje kultury
kilkadziesiąt inkluzywnych wydarzeń
INSTYTUCJE UCZESTNICZĄCE W FESTIWALU
Centrum Sztuki Mościce, Tarnów
Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Lusławice
Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Małopolskie Centrum Nauki COGITEON, Kraków
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie
Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, Oświęcim
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
Muzeum Ziemi Sądeckiej, Nowy Sącz
Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Tarnów
Opera Krakowska w Krakowie
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie
Teatr im. St. I. Witkiewicza WITKACY w Zakopanem
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
PROGRAM I REZERWACJE
Pełny program festiwalu oraz rezerwacja na wydarzenia: https://kulturawrazliwa.pl/festiwal/
- Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm 30 zł
- Spinka góralska XIXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z srebrną małą szarotką. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 15 cm. 260 zł