PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2024 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

BassReeds Boys – „BassXplorations”

Sobota, 17 sierpnia 2024 r.
Autor: Marta Plewicka

BassReeds Boys – „BassXplorations”17 sierpnia 2024 - SOBOTA GODZ. 16:00. Sala Teatralna Nauczycielskiego Centrum Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego ZNP, ul. Ciągłówka 11. BassReeds Boys – „BassXplorations”. Pomysł na BassXplorations zrodził się niemal jednocześnie w głowach Kuby i Michała w czasie pandemicznych lock-downów, ale z powodu powrotu „do normalności” artyści nie zdążyli z jego realizacją wracając do swoich codziennych spraw zawodowych. Jednak pokusa połączenia, a raczej zwielokrotnienia tego jakże unikalnego brzmienia nie dawała im spokoju i zaowocowała opracowaniem utworów z repertuaru klasycznych kwartetów klarnetowych na cztery klarnety basowe.


Wykonawcy:

Michał Poniżnik - klarnet basowy
Karol Sikora - klarnet basowy
Jakub Sztencel - klarnet basowy
Bartłomiej Kozina - klarnet basowy

Program:

Carl Stalking - Looney Tunes Melody, opr. David Schorr
Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonia g-moll nr 25, cz. 1. Allegro, opr. Marco Mazzini
Kenneth Wilson - Wariacje na temat Paganiniego
Béla Bartók - Rumuńskie tańce ludowe, opr. Marco Mazzini
Alex Templeton - Bach goes to Town, opr. Henry Brant
Astor Piazzolla - Contrabajeando, La misma pena, Adiós Nonino, opr. Florent Héau
Frank Ticheli - Vesuvius, opr. Ross Wang
Jacob de Haan - Free World Fantasy, opr. Juan Pérez
Heiner Wiberny - Ulla in Africa

O artystach:

Zespół składa się z klarnecistów basowych czołowych polskich orkiestr symfonicznych (Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej) co gwarantuje najwyższy poziom artystyczny realizowanego materiału. Jednocześnie z uwagi na to, że każdy z nich popularyzuje klarnet prowadząc działalność pedagogiczną, w ich muzycznym DNA zawiera się dążenie do tego, aby jak najszersza publiczność mogła rozkoszować się niezwykle głęboką i ciepłą barwą klarnetów basowych.

Michał Poniżnik - ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie klarnetu prof. A. Godka. Od 2009 roku jest klarnecistą - solistą Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Współpracuje z wieloma orkiestrami jako muzyk solowy, jak i orkiestrowy zarówno w Polsce jak i za granicą /m.in. muzyk orkiestrowy: Opera Śląska, Tarnowska Orkiestra Kameralna, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Opera Krakowska, AUKSO, Orkiestra Leopoldinum, Teatr im J. Słowackiego w Krakowie, Luzerner Theater - Szwajcaria, NOR59 - Norwegia, Montreal Symphony Orchestra – Kanada, Filharmonia Krakowska, Polish Art Philharmonic, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. Michał Poniżnik gra także również w zespołach kameralnych m.in. Cracow Clarinet Quartet, Conash Trio, Ara ensemble, Palabra de Musica Fuerte, z którymi koncertuje w całej Europie.

Karol Sikora – klarnecista Orkiestry Sinfonia Varsovia. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. Obecnie jest wykładowcą w klasie klarnetu w macierzystej uczelni. Jako solista i kameralista, jest wielokrotnym laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, takich jak: II miejsce w V Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Krośnie (2010), I miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Individualis w kategorii Zespołów Kameralnych we Lwowie (Ukraina, 2013), GRAND PRIX na XI Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków im. Luigi Zanuccoliego w kategorii solistów w Sogliano al Rubicone (Włochy, 2013), I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Giovani Musicisti w kategorii solistów w Treviso (Włochy, 2014), GRAND PRIX na VI Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Svirel w kategorii zespołów kameralnych w Stanjel (Słowenia, 2015), I miejsce na XI Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2015), IV miejsce na XVI Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach (2015), III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w kategorii zespołów kameralnych w Valletcie (Malta, 2016).

Jakub Sztencel – urodzony w Zakopanem. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, a także studia podyplomowe tejże uczelni w zakresie instrumentalistyki w klasie prof. Andrzeja Godka. Studiował również muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z zespołami: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej, Il Giardino d’amore, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, Capella Cracoviensis, Opera Krakowska, Opera Śląska, Feelharmony, Narodowa Orkiestra Dęta, a także – wspierając ruch amatorski – z Orkiestrą Wieniawa. Jako kameralista występował m. in. z zespołami The Hilliard Ensemble, Kwartet DAFÔ, ARA Ensemble. Oprócz swojej działalności artystycznej i pedagogicznej aktywnie udziela się w zakresie organizacji i animacji życia muzycznego Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Podhala. Od 2008 roku zasiada w Radzie Programowej Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka na Szczytach”, który współtworzy wraz ze Stowarzyszeniem im. M. Karłowicza w Zakopanem. Jest członkiem i założycielem Cracow Clarinet Quartet, z którym odnosił sukcesy na wielu konkursach, a także nowatorskiego BassReeds Boys, pierwszego w Europie kwartetu klarnetów basowych.

Bartłomiej Kozina – rozpoczął Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w 1997r. w klasie prof. Alfreda Josza. Po dwóch latach kontynuował swoją edukację w klasie prof. Romana Widaszka. Po kolejnych dwóch latach kształcił się pod kierunkiem prof. Andrzeja Janickiego oraz prof. Arkadiusza Adamskiego. Jest dwukrotnym stypendystą Académie Musicale de Villecroze, dzięki któremu ukończył studia w klasie prof. Armanda Angstera w Conservatoire National de Région de Strasbourg w zakresie gry na klarnecie a w późniejszym czasie na klarnecie basowym. Jako kameralista czynnie współpracuje z wieloma zespołami. Na stałe był związany z Erato Wind Quintett, który ma na koncie wiele znaczących osiągnięć artystycznych. Jest członkiem zespołu Kozina & Kwaśny Duo oraz Cocobolo Clarinet Quartet. Przez lata był zaangażowany we współpracę z orkiestrami kameralnymi oraz teatrami muzycznymi m.in. Teatr Rozrywki w Chorzowie, Opera Śląska, Opera na Zamku w Szczecinie, Teatr Muzyczny w Gliwicach a także Orkiestra Kameralna Aukso.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.