Zakopane
Zaproszenia
Noc Muzeów w Muzeum Karola Szymanowskiego, w willi "Atma"
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie - Karol z Atmy - NOC MUZEÓW w ZAKOPANEM «Maraton muzyczny» 18 maja (sobota) 2024 od godz. 18:00. Słowo o muzyce i fragmenty tekstów Karola Szymanowskiego: dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. AMKP w Krakowie Kurator do spraw programowych „Atmy”. Wystąpią: Zoja Syguda – skrzypce, Sławomir Cierpik – fortepian, Jakub Chachura – gitara, Maciej Kiełpiński – fortepian.
● 18:00
Zoja Syguda – skrzypce
Laureatka Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych „Atma” 2023
Sławomir Cierpik – fortepian
Eugène Ysaÿe (1858-1931), Sonata nr 5 op. 27 na skrzypce solo
Johannes Brahms (1833-1897), Sonata na skrzypce i fortepian A-dur nr 2
op. 100: część pierwsza – Allegro amabile
Mieczysław Karłowicz (1876-1909), Koncert skrzypcowy A-dur op. 8:
I Allegro moderato II Romanza III Finale. Vivace assai
Karol Szymanowski (1882-1937), Źródło Aretuzy z cyklu Mity op. 30
● 20:00
Jakub Chachura – gitara
Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych „Atma” 2024
Johann Sebastian Bach (1685-1750), Preludium E-dur BWV 1006a
Feliks Horecki (ok. 1796-1870), Fantazja op. 40
Francisco Tárrega (1852-1909) -
Recuerdos de la Alhambra - Wariacje na temat Karnawału Weneckiego
Agustín Barrios Mangoré (1885-1944) -
Contemplacion - Un sueno en la floresta
Isaac Albéniz (1860-1909), Sevilla
● 21:30
Maciej Kiełpiński – fortepian
Władysław Żeleński (1837-1921), Sonata fortepianowa g-moll op. 5 nr 1
I Allegro deciso
II Adagio a capriccio
III Rondo. Allegretto scherzando
Fryderyk Chopin (1810-1849) -
Walce op. 64 – nr 1 Des-dur & nr 2 cis-moll -
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Teodor Leszetycki (1830-1915)
Canzonetta Toscana all’antica z Souvenirs d’Italie op. 39
Ludomir Różycki (1883-1953), Gra fal op. 4
Karol Szymanowski (1882-1937), Mazurki op. 50, zeszyt I:
I Sostenuto. Molto rubato
II Allegramente. Poco vivace
III Moderato
IV Allegramente, risoluto
Zoja Syguda - urodziła się w 2009 roku w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Wejherowie w klasie Piotra Bukowskiego, aktualnie jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdyni w klasie prof. Małgorzaty Skorupy. W roku 2021 została zaproszona do udziału w węgierskim talent show Virtuozok w Budapeszcie. W dorobku osiągnięć artystycznych posiada kilkadziesiąt czołowych nagród w konkursach krajowych i zagranicznych, m.in.: Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Młodzi Muzycy w Katowicach w 2021 roku, Grand Prix IV Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Często chowie w 2022 roku oraz I nagrodę w XX Międzynarodowym Konkursie im. G. Ph. Tele manna w 2023 roku w Poznaniu oraz dwukrotnie nagrodę Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Tadeusza Wrońskiego w Puławach w roku 2022 i 2023, jak i I nagrodę w Mezinarodni houslove souteze PhDr. Josefa Micky w Pradze. W 2022 roku dwukrotnie wystąpiła w Polsce na koncertach z towarzyszeniem orkiestry. W 2023 roku otrzymała stypendium „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest pod opieką Lions Club w Gdańsku i należy do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
Sławomir Cierpik – ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego oraz w klasie kameralistyki prof. Marii Szmyd Dormus. Jest laureatem nagród i wyróżnień, m. in. II nagrody w Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, II miejsca w konkursie poświęconym twórczości kameralnej W.A. Mozarta w Krakowie oraz nagrody dla najlepszego zespołu Kursu Muzyki Kameralnej w Weikersheim w Niemczech. Jest laureatem złotej odznaki w konkursie „Primus inter Pares”, ufundowanej przez Prezy denta Miasta Krakowa. Koncertuje w kraju i za granicą. Ma w swym dorobku nagrania telewizyjne, radiowe i płytowe. Jest profesorem w macierzystej uczelni.
Jakub Chachura - urodził się w 2007 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 10 lat w klasie gitary dr hab. Leszka Suszyckiego. Obecnie uczęszcza do 4 klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Zdobył wiele nagród w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in.: 1 miejsce i Grand prix w III Ogólno polskim Festiwalu Gitarowym Szkół Muzycznych I i II st. WADO WICE 2022, 1 miejsce w V Międzynarodowym Gitarowym Konkursie Fernando Sora – Frydek Mistek 2022 w Czechach, 1 miejsce w 54 Concorso Internazionale Di Chitarra Classica Michele Pittaluda Alessandria kategoria Junior 2022 we Włoszech, Grand prix w III Radomskim Zlocie Gitarowym 2022 w Radomiu, 1 miejsce w XXI Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Czesława Droździewicza w Krynicy Zdroju 2022, 1 miejsce w III Międzyna rodowym Konkursie Gitarowym w Katowicach 2023, 1 miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitara Viva" 2023 w Kielcach pod patronatem CEA, 1 miejsce na XIII Festiwalu Gitarowym Joaquina Rodrigo w Olsztynie 2023, 1 miejsce w 19 Między narodowym Konkursie Gitarowym GUITARTALENT 23 Brno w Czechach, Grand prix w III Nadmorskim Festiwalu Gitarowym Martinez w Gdyni 2023, 1 miejsce i Grand prix w XIV Ogólnopolskim Konkursie im. Łukasza Pietrzaka „Gitaromania" w Jeleniej Górze 2023, 1 nagroda w Interational Guitar Competition „Alirio Diaz" Rust 2024 w Austrii. Pozostaje pod opieką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci od 2021 roku. Jest również stypendystą Prezydenta Miasta Przemyśla, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Stowarzyszenia Europejskich Nauczycieli Gitary, Prezesa Rady Ministrów. W 2023 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska".
Maciej Kiełpiński – absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Ukończył studia w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr hab. Mileny Kędry. Brał czynny udział w licznych akademickich projektach, m.in. w ramach cyklu „Muzyka fortepianowa”: „Muzyka Ameryki Łacińskiej”; „Muzyka hiszpańska” czy „Muzyka Azji i Antypodów”. Występował jako solista z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie, na Maratonie Młodych Pianistów w ramach 11. festiwalu „Wawel o zmierzchu”, a także w zakopiańskiej „Atmie” oraz w Domu Józefa Mehoffera na koncercie w ramach finisażu wystawy „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”, jak również podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu Młodzi Artyści w Krakowie w duecie z chorwacką altowiolistką Dagmar Korbar w Konsulacie Republiki Chorwacji w Dworze Czeczów oraz w Czerwonym Dworze — Centrum Kultury Rodzimej w Zakopanem. Koncertuje jako kameralista i akompaniator, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i rozrywkowym. Do jego ostatnich osiągnięć należy II nagroda w X International Master Competition for Music Teachers w Warszawie, a także uczestnictwo w III Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu oraz w Państwowej Szkole Muzycznej w Brzesku.
- Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- 100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...35 zł
- Grafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł