PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Stanisław Gałek = pejzażysta

Czwartek, 29 lutego 2024 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Fot. Obraz "Pejzaż zimowy", autor: Stanisław Gałek, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w ZakopanemZapraszamy, 29 lutego o godzinie 17:00 do Galerii Sztuki w willi Oksza, na wydarzenie towarzyszące wystawie „Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański” - Stanisław Gałek = pejzażysta, które poprowadzi Zofia Radwańska.


Zakopane – polskie Davos w czasach dwudziestolecia międzywojennego przyciągało artystów jak magnes. Tatry oraz leżąca u ich stóp tętniąca życiem miejscowość były natchnieniem i inspiracją wśród wielu malarzy, wśród nich prym wiódł Stanisław Gałek. Jego ulubionym motywem było Morskie Oko. Rafał Malczewski w swoich wspomnieniach w typowy dla siebie ironizujący sposób pisał tak: Stanisław Gałek, malarz, odtwórca na płótnie Morskiego Oka w Tatrach. Malował i inne pejzaże, Morskie Oko było jednak jego czołowym tematem. Rano i w południe, nocą, z limbą i bez, na szaro lub granatowo, w groźny czas i łagodny, barankowy. [R. Malczewski, „Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego”]

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego przybliżymy postać Stanisława Gałka, malarza umiłowanego w Tatrach. Będzie to również doskonała okazja do wspólnego wnikliwego przyjrzenia się obrazom na wystawie stałej oraz czasowej „Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański”.

Stanisław Gałek urodził się 14 września 1876 roku w Mokrzyskach koło Brzeska. uczęszczał do Szkoły Zawodowej Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, którą skończył w 1896r., a następnie uczył w niej rysunku, będąc asystentem Edgara Kovátsa. Od 1899 roku studiował w Akademii Krakowskiej u Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. Studia uzupełniał w Monachium i Paryżu. W 1916 roku powrócił do Zakopanego i ponownie zaczął uczyć w Szkole Przemysłu Drzewnego. Był członkiem towarzystwa „Sztuka Podhalańska”, a od 1925 roku należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i za granicą. Zmarł w 1961 roku w wieku osiemdziesięciu czterech lat, został pochowany na Starym Cmentarzu w Zakopanem.

Miejsce: Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25, Zakopane.

Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.