Zakopane
Zaproszenia
Konferencja pt. Badania polskich strat wojennych
Autor: Muzeum Tatrzańskie
Konferencja pt. Badania polskich strat wojennych. Inspiracja biografią Jana Marksena Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem ma przyjemność zaprosić na konferencję poświęconą badaniom strat wojennych oraz profilaktyce konserwatorskiej w badaniach proweniencyjnych. Wydarzenie będzie miało miejsce dnia 27.10.2023 r., w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10, w Zakopanem.
Inspiracją do organizacji sympozjum jest historia pierwszego konserwatora Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego - Jana Marksena, który podczas II wojny światowej inwentaryzował stan zachowania bezcennych obrazów Jana Matejki – „Batory pod Pskowem” i „Rejtan”. Podczas porządkowania dużego zbioru narzędzi konserwatorskich, pozostawionych w muzeum, znaleziono negatywy szklane z tego wydarzenia.
Równolegle, Muzeum Tatrzańskie prowadzi remont nowej filii Muzeum Palace, w ramach, którego pozyskuje pamiątki oraz gromadzi historie o stratach z okresu II wojny światowej. Te dwie perspektywy wzbudzają potrzebę przyjrzenia się tematowi strat wojennych oraz możliwości rozpoczęcia takich badań w Muzeum Tatrzańskim. Konferencja zostanie wzbogacona o dyskusję na temat dobrych praktyk związanych z konfliktami zbrojnymi i ratowaniem dzieł sztuki w trakcie ich trwania, również współcześnie. Konferencja zostanie podsumowana publikacją wydaną w formie ebooka.
Pragniemy, aby nasza konferencja przyczyniła się do popularyzacji badań proweniencyjnych. Do udziału w konferencji w roli prelegentów, zaprosiliśmy znamienitych specjalistów.
PROGRAM KONFERENCJI:
9:00 - Przywitanie gości przez Dyrektora Muzeum Tatrzańskiego Michała Murzyna
9:10 - Badania konserwatorskie w postępowaniach restytucyjnych – wprowadzenie.
Małgorzata Zając, główny specjalista w Wydziale ds. dokumentacji i popularyzacji w Departamencie Restytucji Dóbr Kultury w MKiDN
9:30 - Analiza tożsamości w postępowaniu restytucyjnym – studium przypadku.
Elżbieta Przyłuska, główny specjalista w Wydziale Restytucji Dóbr Kultury w MKiDN
10.00 - Opinie konserwatorskie - różnorodne zagadnienia związane z identyfikacją oraz weryfikacją dzieł sztuki uznanych za straty wojenne.
Anna Lewandowska,konserwator wMuzeum Narodowym w Warszawie
11:00 - Przerwa
11:30 - Działania Policji Zachodniopomorskiej w odzyskiwaniu strat wojennych. Metodologia, praktyka, zagrożenia.
Nadkomisarz dr Marek Łuczak, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
12:00 - Wojna i pokój w konserwatorskiej biografii Jana Marksena.
Karolina Zalewska - badacz niezależny
13.00 - Przerwa
14:00 - Bilans zysków i strat w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w okresie 1.09.1939 - 29.01.1945.
Dagmara Schmidt, kustosz Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
14:15 - Skarby z szafy. Kolekcja narzędzi Jana Marksena
Aleksandra Trybuła, kierownik działu konserwacji w Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
14:30 - Dyskusja
Organizatorem konferencji z ramienia Muzeum Tatrzańskie jest Aleksandra Trybuła – kierownik działu konserwacji.
Koordynator organizacyjny - Anna Żuber
Konferencja organizowana jest w ramach projektu Badanie polskich strat wojennych w analizie konserwatorskiej inspirowane biografią Jana Marksena.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.
- BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...40 zł
- Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki / oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm 65 zł
- Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł