Zakopane
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
XII edycja Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem
Autor: Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Gniazdo w Zakopanem
1 lipca 2023 r. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem organizuje XII edycja Zakopiańskiego Weekendu Biegowego z Sokołem. W ramach tegorocznych zawodów pasjonaci biegów wysokogórskich będą mierzyć się z 32-kilometrową, legendarną już trasą XV Wysokogórskiego Biegu im. druha Franciszka Marduły, będącego jednocześnie XI Mistrzostwami Polski w Biegach Wysokogórskich Skyrunning. O trudności trasy niech świadczy jej przebieg: START: ul. Krupówki - ul. Zamoyskiego - Rondo Jana Pawła II - Aleja Przewodników Tatrz. - Nosal (od strony tamy) - Nosalowa Przełęcz - Kuźnice - Dolina Jaworzynka - Schronisko Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Przełęcz Karb - Czerwone Stawki - Świnicka Przełęcz - Przełęcz Liliowe - Beskid - Sucha Przełęcz - Kasprowy Wierch - Myślenickie Turnie - Kuźnice - Kalatówki - Ścieżka nad Reglami - Dolina Białego - Dr. Do Białego - ul. Grunwaldzka - ul. Staszica - META Park Miejski.
W ciągu kilkunastu lat bieg, który początkowo był niewielką kameralną imprezą organizowaną przez pasjonatów dla pasjonatów, znacznie się rozrósł, ciągle ewoluując i podnosząc swoją rangę. ZWBzS to obecnie wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz zawodów miłośników biegów górskich. W zeszłorocznej edycji ZWBzS, obejmującym wówczas 2 biegi, wystartowało 389 zawodników. Jak co roku zmagania na wszystkich trasach zostają uwidocznione na zapierających dech w piersiach filmach, które można obejrzeć na Youtubie, na naszej stronie www.biegisokole.pl lub na fb.
Sama historia zawodów i TG „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, które powstało w 1894 r. sięga przełomu XIX i XX wieku. W 1925 r. członkowie „Sokoła” zorganizowali pierwszy w Tatrach i w Polsce bieg górski. Odbył się on na dystansie 25 km i z ponad tysiącmetrowym przewyższeniem, a nazwany został „Chodem Tatrzańskim”. Ta nowatorska idea nie doczekała się od razu kontynuacji, ale sekcja lekkoatletyczna Sokoła organizowała biegi na terenie Zakopanego.
Natomiast Tatry jeszcze przed II wojną światową były miejscem trudnych biegowych treningów organizowanych przez druha Franciszka Mardułę (1909 – 2007) – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, od 1927 r. członka TG „Sokół” w Zakopanem i późniejszego jego prezesa. Do tych właśnie treningów nawiązuje trasa upamiętniającego tę niezwykłą postać wysokogórskiego biegu. Jego pierwsza edycja wówczas na dystansie 21km odbyła się we wrześniu 2008 r. Wzięło w niej udział 77 zawodników. W 2011 r. zdecydowano o połączeniu kilku imprez biegowych w jedną całość nazwaną „Zakopiańskim Weekendem Biegowym z Sokołem”. W kolejnych latach Bieg Marduły został wydłużony do 32 km. W ramach ZWBzS organizowane były również:
- Bieg im. hr. Władysława Zamoyskiego, który po raz pierwszy zorganizowano w czerwcu 2009 r. w ramach obchodów 120. rocznicy nabycia dóbr zakopiańskich przez hr. Władysława Zamoyskiego. Trasa prowadziła wówczas z Palenicy Białczańskiej do Kuźnic i liczyła 21 km. Później zmieniono i skrócono trasę, której długość od tamtej pory wynosi 10 km i prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.
- Bieg Sokoła, który od 2013 r. zastąpił dotychczasową trasę amatorską Biegu im. dh. Franciszka Marduły na dystansie 15,6 km.
TG „Sokół” Gniazdo w Zakopanem pragnie poprzez organizację tych wydarzeń upowszechniać zdrowy tryb życia i bieganie jako ogólnodostępną formę sportu i rekreacji, promować Tatry, Zakopane i powiat tatrzański, popularyzować patriotyczne i sportowe idee zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele - zdrowy duch”, a także upamiętnić postacie hrabiego Zamoyskiego – patrioty, zasłużonego dla Tatr i Zakopanego oraz druha Franciszka Marduły – wybitnego lutnika, sportowca, pedagoga, prezesa TG Sokół w Zakopanem.
- Torebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Naszyjnik "Miłość uskrzydla"Naszyjnik "Miłość uskrzydla" Obwód 64 cm. Materiały: Sukno, Cekiny, Koraliki. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł