Zakopane
Zaproszenia
216. Wieczór na Harendzie: Logos Słowackiego
Sobota, 10 grudnia 2022 r.
Autor: Małgorzata Karpiel
Autor: Małgorzata Karpiel
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza w dniu 10 grudnia 2022 roku o godz. 18.00 do Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie na 216. Wieczór na Harendzie, kolejny tegoroczny wieczór z cyklu "Wieczorów romantycznych na Harendzie". Tym razem w salonie Marii i Jana Kasprowiczów odbędzie się rozmowa wokół monografii Magdaleny Saganiak "Logos Słowackiego. Struktura myśli i tekstu" (UKSW, Warszawa 2021), która opisuje rozwój twórczości Słowackiego w ostatnim okresie życia poety, w latach czterdziestych, kiedy autor "Godziny myśli" wchodzi w fazę syntezy różnych wątków myśli ludzkiej i własnych doświadczeń wewnętrznych, ujętą w formy wizjonerskich poematów i dramatów.
Fragmentaryczna, bardzo złożona wewnętrznie, operująca właściwą tylko sobie symboliką, do dziś pozostaje wyzwaniem interpretacyjnym. Na przełomie wieku XIX i XX twórczość Słowackiego stała się inspiracją dla twórców Młodej Polski, a poetę otoczył szczególny kult – atencję tę wykazywał także Kasprowicz – poeta i historyk literatury, co wybrzmi podczas Wieczoru. Twórczość Słowackiego, ponownie odsunięta w cień w racjonalistycznie nastawionym wieku XX, lekceważona z powodu "mistycyzmu", dziś znów powraca jako czynne Słowo (Logos), które także i nasza epoka chce sobie przyswoić, znajdując u Słowackiego zarodki i objaśnienia własnych myśli.
MAGDALENA SAGANIAK – dr hab., prof. UKSW; kierownik Zakładu Metodologii Badań Literackich w Instytucie Literaturoznawstwa na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW. Zajmuje się metodologią, teorią literatury oraz estetyką i historią romantyzmu. Autorka monografii: Mistyka i wyobraźnia, Warszawa 2000; Człowiek i doświadczenie wewnętrzne, Warszawa 2009; Strukturalizm. Pytania otwarte, Warszawa 2016, Logos Słowackiego. Struktura myśli i tekstu, Warszawa 2021. Prowadzi cykl konferencji i zbiorowych publikacji interdyscyplinarnych, dotyczących wspólnych kategorii doświadczenia ludzkiego. Inicjatorka i współredaktorka serii monografii "Interdyscyplinaria", wydawanej w Wydawnictwie Naukowym UKSW: Medytacja (z T. Kostkiewiczową, 2010); Nieskończoność (2017); Społeczeństwo polskie dziś. Samoświadomość – uznanie – edukacja (z Wydawnictwem NCK, 2018); Byt (2019); Czasoprzestrzeń (2020); Odpowiedzialność za słowo (2021). W przygotowaniu: Podmiot – tożsamość, świadomość, niepodległość / Subject – Identity, Consciousness, Independence. Zajmuje się także organizacją księgozbiorów naukowych, animacją amatorskiego ruchu literackiego i teatralnego oraz studenckiego ruchu naukowego (czasopismo internetowe "Las Rzeczy").
MACIEJ KOSZEWSKI – (ur.1993), absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, literaturoznawca. Jest autorem prac poświęconych twórczości poetów romantycznych, publikował m. in. w "Colloquiach Litterariach". W 2015 roku brał udział w projekcie "Świadkowie pokoju", którego owocem jest publikacja upamiętniająca ks. Korniłowicza, Stanisławę Grabską czy Ludwika Konińskiego. Od 2016 roku publikuje swoje wiersze w czasopiśmie "Las Rzeczy". Pracuje jako nauczyciel języka polskiego w liceum w Sulejówku i przygotowuje pracę doktorską poświęconą problemom genologii literackiej i aksjologii. Interesuje się twórczością Adama Mickiewicza oraz pisarzy rosyjskich srebrnego wieku. Należy do Warszawskiego Oddziału TLimAM.
Transmisja online na YouTube (kanał: Studio f/5.6: https://www.youtube.
i na Facebooku (https://www.facebook.com/
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Promocja czytelnictwa”.
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Wydarzenie organizowane pod patronatem i we współpracy z Warszawskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza.
Zobacz w naszym sklepie:
- Grafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Portfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...35 zł
- Torebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł