Zakopane
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury
21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem w roku 2022, czyli od swojej XXI edycji, zyskuje patrona. A jest nim Wacław Geiger – kompozytor, pedagog i organista, przez długie lata związany zawodowo z Zakopanem. Organizatorem wydarzenia są Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury. W Zakopanem Wacław Geiger prowadził klasę śpiewu solowego, chór i orkiestrę w szkole muzycznej, a także chóry Wierchy i Rysy. Był członkiem założycielem Towarzystwa Muzycznego im. K. Szymanowskiego i wielokrotnym jurorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Komponował również piosenki dla zakopiańskiego kabaretu „Zaskroniec”.
Dzisiaj znany jest przede wszystkim ze swej twórczości pieśniarskiej, w której wykorzystywał również motywy góralskie i poetyckie teksty w gwarze. Zmarł w roku 1988 i został pochowany na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku. Kilka lat temu w Zakopanem wytyczono muzyczno-literacki szlak znanych zakopiańskich osobistości kultury, a jedna z multimedialnych ławeczek poświęcona jest Wacławowi Geigerowi. Można ją znaleźć na placu Niepodległości.
XXI odsłona festiwalu, zgodnie z jego nazwą, zaprezentuje ciekawy program na którym znajdą się zarówno koncerty organowe, jak i kameralne. Usłyszymy cztery koncerty organowe podczas których wystąpią wirtuozi organów: małżeństwo Zuzanna i Maciej Batorowie ze Świdnicy, Michał Białko
z Krakowa, Mariola Brzoska z Gliwic oraz Filip Presseisen z Krakowa.
Artyści przygotowali ciekawe i ambitne programy, które zabrzmią na organach zakopiańskich kościołów. Podczas dwóch koncertów organistom towarzyszyć będą: solistka Magdalena Kulig z Hamburga na koncercie inauguracyjnym oraz świetny sekstet wokalny proMODERN z Warszawy, który usłyszymy na koncercie finałowym.
W części kameralnej usłyszymy Malawski Trio z Krakowa, które mistrzowsko wykona utwory Józefa Haydna, Adama Walacińskiego i Andrzeja Panufnika, zaś polsko-austriacki kwartet Guitar4Mation przeniesie nas w świat muzyki gitarowej Ernesto Halfftera, Leoša Janáčka, Anselmo Aiety i Juana Carlosa Cobiana w aranżacji na cztery gitary.
Ciekawym wydarzeniem artystycznym będzie koncert Katarzyny Wiwer i Marka Szlezera w Czerwonym Dworze, gdzie pieśni Henryka Opieńskiego, Bolesława Raczyńskiego, Jadwigi Sarneckiej, Jerzego Gablenza, Władysława Żeleńskiego, Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza ukażą nam świat Krakowa i Zakopanego w czarownym okresie Młodej Polski. A w samym środku festiwalu w Miejskiej Galerii Sztuki zabrzmi muzyka jego patrona Wacława Geigera, czyli pieśni do tekstów góralskich i utwory kameralne w wyjątkowym wykonaniu Katarzyny Wiwer i kwartetu smyczkowego The Time Quartet z Warszawy.
Organizatorami Festiwalu są: Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury, Miejska Galeria Sztuki oraz Centrum Kultury Rodzimej Willa Czerwony Dwór.
Program 21. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
22 lipca / piątek / godz. 19:30
Muzyczne potpourri
KONCERT INAUGURACYJNY
Zuzanna i Maciej Batorowie (Świdnica) – organy
Magdalena Kulig (Niemcy) - mezzosopran
Sanktuarium Najświętszej Rodzin, ul. Krupówki 1a
23 lipca / sobota / godz. 20:00
Trio klasyczne i współczesne
Malawski Trio Kraków
Maciej Lulek - skrzypce
Barbara Łypik - Sobaniec - wiolonczela
Sławomir Cierpik - fortepian
Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej w Zakopane, ul. Krzeptówki 14
30 lipca / sobota / godz. 19:00
Guitar4mation
Guitar4mation (Kraków/Austria)
Michał Nagy, Petr Saidl, Martin Schwarz, Campbell Diamond - gitary klasyczne
Kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy na "Górce", ul. Ks. Kaszelewskiego 9
31 lipca / niedziela / godz. 17:00
Ozgroj mi sie ziemio - koncert pamięci Wacława Geigera
Time Quartet (Warszawa)
Katarzyna Wiwer (Kraków) - sopran
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego, ul. Krupówki 41
5 sierpnia / piątek / godz. 19:30
Organiści kompozytorzy
Michał Białko (Kraków) - organy
Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a
6 sierpnia / sobota / godz. 20:00
Organowe preludia, fantazje, suity
Mariola Brzoska (Gliwice) - organy
Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a
12 sierpnia / piątek / godz. 18:00
Na mej duszy strunach - pieśni młodopolskie
Katarzyna Wiwer (Kraków) - sopran
Marek Szlezer (Kraków) - fortepian
Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór
13 sierpnia / sobota / godz. 20:00
Totus tuus - koncert finałowy
proMODERN (Warszawa)
Filip Presseisen (Kraków)- organy
Kościół Świętego Krzyża, ul. Tytusa Chałubińskiego 30
- Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Torebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Bransoletka "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm. 50 zł