Zakopane
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
XIII Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich Złote Kierpce
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury
Miasto Zakopane zaprasza na trzynastą edycję Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich „Złote Kierpce”, który odbędzie się 23 - 24 kwietnia. Dzięki niemu kultywowana jest góralska tradycja – przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ponadto wydarzenie jest okazją do kreatywnego spotkania, wymieniania się doświadczeniem i zaprezentowania swoich talentów.
Na stronie: https://www.festiwale.zakopane.pl/festiwal-zlote-k... prezentujemy wszystkie zespoły góralskie startujące w tegorocznej edycji XIII Tatrzańskiego Festiwalu "Złote Kierpce", który odbędzie się w Kinie Giewont przy ul. Kościuszki 4.
Festiwal daje możliwość zaprezentowania się dziecięcych i młodzieżowych zespołów regionalnych, które z wielką pieczołowitością przygotowują się do swoich występów, prezentując autorski program, oparty na tradycyjnym folklorze, zwyczajach i tradycjach. Co roku festiwal rozpoczyna się barwnym korowodem zespołów ulicą Krupówki. Widowisko to gromadzi zarówno mieszkańców Zakopanego, jak i odpoczywających pod Tatrami turystów dając możliwość poznania bogatej kultury Podhala.
Odbywający się od 2010 roku festiwal ma charakter przeglądu konkursowego i stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju, do którego zakwalifikowane zostają najlepsze zespoły wyłonione przez Komisję Artystyczną. W festiwalu zespoły zgłaszane są w dwóch kategoriach wiekowych: 6-14 lat i 14-18 lat i rywalizują o główne trofea, statuetki złote, srebrne i brązowe kierpce. Zwycięskie grupy występują również na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem podczas Koncertu Mali Górale.
Dotychczas laureatami „Złotych Kierpców” byli między innymi: „Zornica” z TCKiS Jutrzenka z Zakopanego, „Tatry” z Ratułowa, „Małe Regle” z Poronina, „Mali Śwarni” z Nowego Targu, „Mali Hamernicy” z Krakowa, „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej, „Majeranki” z Chabówki, „Mali Białcanie” z Białki Tatrzańskiej, „Młodzi Łopuśnianie” z Łopusznej, „Mały Zbójnicek” z Zębu, „Zawaternik” z Leśnicy Gronia, „Mali Maniowanie” z Maniów, „Maniowianie” z Maniów.
- SAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...40 zł
- Saszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki. Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...50 zł
- Zbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...950 zł