Zakopane
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
„SPOTKANIA Z JANEM PAWŁEM II”
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury/Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego
ARKADIUSZ WALOCH - „SPOTKANIA Z JANEM PAWŁEM II”. Rysunek, malarstwo. Kuratorka wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny. Wernisaż: 17 grudnia 2021 (piątek) o godz. 18:00. Ze względu na aktualne obostrzenia związane z wirusem COVID-19, ilość miejsc ograniczona. Wystawę będzie można oglądać w dniach 18 grudnia 2021- 28 stycznia 2022.
Od 18 grudnia zapraszamy serdecznie do Miejskiej Galerii Sztuki na wystawę „Arkadiusz Waloch – Spotkania z Janem Pawłem II”.
Arkadiusz Waloch urodził się w 1932 roku w Poznaniu. Studia artystyczne odbył w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Malarstwa, dyplom w pracowni prof. Emila Krchy uzyskał w 1961 roku. W latach 1961-1992 pracował jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Współorganizator Salonów Lutowych i Marcowych, inicjator Galerii „Pegaz”. Odznaczony Złotą Odznaką Związku Polskich Artystów Plastyków. W roku 2006 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2010 roku został wyróżniony Nagrodą Burmistrza Miasta Zakopane.
Od początku pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem obrazowym w jego twórczości. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę i rysunek (portret, pejzaż, kompozycję figuralną).
Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, w Domu Księży Pallotynów w Poznaniu, Domu Generalnym Ojców Pallotynów w Rzymie, Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.
(…) Jest wśród obrazów Walocha cykl szczególnie przejmujący – przedstawiający sylwetkę modlącego się Papieża, samotnego wobec przestrzeni lub Częstochowskiego Obrazu. Wielokroć powtarzany motyw pozwolił malarzowi dojść do syntezy sylwety, znaku, zwartego, białego światła. Powtarzając wybrany motyw, Waloch dochodzi do własnej prawdy, własnych, malarskich słów o malowanej postaci. Tak powstaje synteza plastycznego widzenia i stopiona z nią wizja, treść, jaką pragnie przekazać malarz o kimś bardzo bliskim. (…)
Stanisław Rodziński
Fragment tekstu „Jan Paweł II jest bohaterem
obrazów Walocha od dziesięciu lat”,
„Tygodnik Powszechny” 1988
- Okładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...30 zł
- Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm. 65 zł
- Falkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm. 170 zł