Zakopane
Zaproszenia
Wolne miasto Zakopane 1956-1970
Autor: Maciej Krupa
Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Znak oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem profesora JERZEGO KOCHANOWSKIEGO, autora książki „WOLNE MIASTO” ZAKOPANE 1956-1970. Rozmowę poprowadzi Maciej Krupa. Spotkanie odbędzie się 18 lutego 2020 roku, we wtorek, o godz. 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem przy ulicy Staszica 11a. Zapraszamy!
Zakopane w czasach Gomułki. Miasto, jakiego nie znacie.
Polska Rzeczpospolita Ludowa. U steru Władysław Gomułka. Komunistyczny reżim trzyma kraj w coraz mocniejszym uścisku. W szkołach zakaz nauki religii, na ulicach agenci SB. I daty-symbole: Marzec ’68 i krwawy Grudzień ’70. Jedno miejsce przy samej granicy – Zakopane – skryte u podnóża tatrzańskich szczytów, nie pasuje do tego krajobrazu. Górale i zakopiańczycy nie zamierzają podporządkować się nowym władzom, próbują żyć po swojemu.
„Państwo w Zakopanem zostało postawione w sytuacji gorszej niż w kapitalizmie, bowiem zostało zepchnięte na pozycje nawet nie nocnego stróża, ale bezpłatnego dróżnika i zamiatacza ulic” – rozpaczają partyjni działacze w tajnym raporcie.
Prywatne inicjatywy mają się tutaj lepiej niż jakakolwiek inna instytucja w kraju. Obowiązuje w tym mieście swoisty pakt o nieagresji. Partyjni notable, inteligenci, agenci służb specjalnych, robotnicy, przemytnicy, drobni przestępcy – magia stolicy polskich Tatr urzeka każdego i wszystkim oferuje chwilową odskocznię od codzienności.
Jakie naprawdę było jedyne „wolne miasto” w szarej rzeczywistości PRL-u?
Prof. dr hab. Jerzy Kochanowski (ur. ) – historyk, pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się między innymi dziejami Europy Środkowo-Wschodniej, okresem II wojny światowej, historią społeczną PRL, stosunkami polsko-niemieckimi, dziejami przymusowych migracji w XX wieku. Pracował w Niemieckim Instytucie Histoprycznym w Warszawie. Wykładał na uniwersytetach w Jenie i Moguncji. Członek redakcji „Przeglądu Historycznego” (w latach 2013-2018 redaktor naczelny). Autor między innymi: Tylnymi drzwiami. „Czarny rynek” w Polsce 1944-1989; Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-1957.
- Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 85 zł
- Grafika Folk w ramce VGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm 30 zł