PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

KONCERT Teraz Młodzi!

Czwartek, 16 stycznia 2020 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica-Giewont

KONCERT Teraz Młodzi!W willi „Atma” w Zakopanem oddział Muzeum Narodowego w Krakowie KONCERT Teraz Młodzi! Maciej Kiełpiński – fortepian. 16 stycznia (czwartek) 2020; godz. 18:00.


Słowo o muzyce:
dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz prof. AM w Krakowie
Kurator ds. programowych „Atmy”  

W programie koncertu:

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) 

Sonata fortepianowa c-mollKV 457

I     Molto allegro 

II     Adagio 

III     Allegro assai

Fryderyk Chopin (1810-1849) 

Rondo à la Mazurop. 5

Karol Szymanowski (1882-1937)  

Mazurki op. 50, zeszyt pierwszy:

I    Sostenuto. Molto rubato 

II    Allegramente. Poco vivace. Rubasznie 

III    Moderato 

IV    Allegramente, risoluto

Joaquín Turina (1882-1949)

5 Danzas Gitanasop. 84, zeszyt drugi: 

I     Fiesta de las calderas 

II     Circulos rítmicos

III     Invocación

IV     Danza rítmica

V     Seguiriya


Maciej Kiełpińskiabsolwent Państwowej Ogólnokształ-cącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu. Obecnie student drugiego roku studiów magisterskich Katedry Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Mile-ny Kędry. Uczestnik kursów mistrzowskich u takich pedago-gów, jak m.in.: Mariola Cieniawa-Puchała, Olga Łazarska, Beata Bilińska, Elżbieta Karaś-Krasztel, Marian Sobula, Andrzej Pikul, Daniel Blumenthal, Jordi Camell, José Maria Curbelo, Geoffrey Govier.

Brał czynny udział w licznych akademickich projektach, tj.: „Muzyka fortepianowa 7: muzyka Ameryki Łacińskiej”, „Muzyka fortepianowa 8 muzyka Hiszpańska”, „Muzyka forte-pianowa 9: muzyka Północy”, „Portrety romantyków”, 2. Festiwal Kameralistyki Wokalnej Voice & Piano.

Występował jako solista z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie, na Maratonie młodych pianistów w ramach 11. Festiwalu Wawel o zmierzchu, a także w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zako-panem podczas Nocy Muzeów, w Domu Józefa Mehoffera na koncercie w ramach finisażu wystawy „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”, a także podczas XIX Międzynarodo-wego Festiwalu Młodzi Artyści w Krakowie. Występuje również jako kameralista i akompaniator, zarówno w repertu-arze klasycznym jak i rozrywkowym.


Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego. Pokaz trzech obrazów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

14 listopada 2019 – 30 września 2020

Zofia Stryjeńska (1891–1976) to najbardziej dziś znana malarka okresu dwudziestolecia międzywojennego w Polsce. Dzięki niezwykłemu, jak na lata 20. i 30. XX wieku, masowemu rozpowszechnianiu jej dzieł za pomocą różnego rodzaju reprodukcji – ekskluzywnych wydawnictw albumowych (w tym tek ilustracji), tablic szkolnych, kalendarzy, kart pocztowych, premii czekoladowych i opakowań firmy Wedel, reklam i plakatów – wiele z nich zdołało się utrwalić w świadomości szerokiego grona odbiorców. Bezprecedensowym sukcesem artystki, który przyniósł jej sławę, była dekoracja ogromnymi obrazami wnętrza Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu (1925). Otrzymała tam Grand Prix w czterech działach (malarstwo, plakat, ilustracje, tkaniny) oraz diplôme d’honneur w dziale zabawkarskim. Została też odznaczona Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej.

Prace Stryjeńskiej prezentowane w „Atmie” to typowe dzieła sztalugowe artystki z połowy lat 30. Ich niezwykłość polega przede wszystkim na tym, że nie powielają schematów kompozycyjnych wypracowanych przez artystkę wcześniej, co było charakterystyczne dla jej ówczesnej twórczości.

Światosław Lenartowicz

Tekst opracowany na podstawie: Światosław Lenartowicz, Stryjeńska. Malarstwo

[Olszanica 2019].

z cyklu: Koncerty „u Karola z Atmy”

    20 lutego (czwartek) 2020, 18:00 

Młodzi oboiści – laureaci konkursu muzycznego 

Łukasz Dębski – fortepian

Wstęp wolny na koncerty! Serdecznie zapraszamy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.