PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

WARSZTATY Z JANEM TYLKĄ

Środa, 6 listopada 2019 r.
Autor: Muzeum Tatrzańskie

Fot. Ze zbiorów rodzinnychWARSZTATY Z JANEM TYLKĄ, Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego ul. Krupówki 10. 6 listopada 2019 (środa), godz. 10:00. Zapraszamy na spotkanie wspomnieniowe o tym wybitnym stolarzu, snycerzu, muzyku i lutniku oraz warsztaty, które poprowadzi jego syn Jan Tylka – artysta stolarz i snycerz z Zakopanem. Dowiecie się m. in. co to jest kłódka zbójnicka i poznacie grę o nazwie „wilk i owce”. Do zobaczenia w Muzeum Tatrzańskim!


Jan Tylka urodził się 100 lat temu 6 listopada 1919 w Nowym Bystrem na Podhalu. Pochodził z góralskiej rodziny o wielopokoleniowych tradycjach stolarskich i snycerskich. Był synem Jakuba (1891–1956), cenionego lutnika, muzyka, a przede wszystkim mistrza w wyrobie mebli, który nauczył go fachu. Miał troje dzieci.

Jan Tylka był stolarzem, snycerzem, muzykiem i lutnikiem. Ukończył Szkołę Przemysłu Drzewnego, gdzie pobierał naukę u Wojciecha Łukaszczyka, Franciszka Chyca, Andrzeja Bednarza. W latach 1937–1939 uczestniczył w szkolnych warsztatach dla absolwentów, podczas których uzupełniał wiadomości w zakresie projektowania mebli. Z Władysławem Gąsienicą i Władysławem Kurucem w 1938 roku przygotował meble na wystawę w Nowym Jorku, które ukazywały działalność Szkoły Przemysłu Drzewnego. Dzieła Jana Tylki były bardzo cenione i wzbudzały duże zainteresowanie w środowisku stolarzy i snycerzy. Praktykowali u niego różni, dzisiaj cenieni fachowcy, którym udzielał porad i wskazówek. W okresie międzywojennym pracował przy wystroju kościoła w Zębie i wykonał tam ołtarze, ambonę, ławki, chór, konfesjonały, balustrady i stacje Męki Pańskiej. Jego meble i sprzęty można także oglądać w kościołach i kaplicach w Zakopanem, na Kalatówkach, w Skrzypnem, na Olczy, w Białym Dunajcu, a także poza Podhalem, w Olsztynie, w Węgorzewie i Wesołej koło Warszawy. W latach 40-tych i 50-tych zeszłego stulecia pracował dla Cepelii dostarczając wzory mebli przeznaczonych do produkcji.

Wykonał zestaw unikatowych mebli, które były prezentowane na licznych wystawach sztuki polskiej w Monachium, Frankfurcie nad Menem, Wiedniu, Moskwie i Sztokholmie, a ponadto uczestniczył w wystawach sztuki ludowej w Polsce m.in. w Muzeum Tatrzańskim, podczas „Jesieni Tatrzańskiej” w Zakopanem, w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i za granicą m.in. w Niemczech i Szwecji. Od 1965 roku meble Jana Tylki pokazywane były na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Mniejsze formy meblarskie i sprzęty były nagradzane i wyróżniane: łyżniki, półki, czerpaki, zydle, kołyski, które często prezentował na konkursach i wystawach sztuki ludowej w Zakopanem, Nowym Targu, Rabce, a także w Krakowie, Toruniu, Warszawie.

Oryginalne i wykonane na wysokim poziomie prace Jana Tylki z precyzyjnymi wykończeniami detali znajdują się w muzealnych zbiorach np. Muzeum Tatrzańskiego, są w kraju i za granicą, u osób prywatnych i w różnych instytucjach np. wyposażenie gabinetu, które nawiązuje do stylu zakopiańskiego zakupiono dla króla Szwecji do zamku w Sztokholmie.

Praca w drewnie była jego główną pasją, ale z dużym zamiłowaniem grał także nuty góralskie w zespołach regionalnych, wykonywał na zamówienie skrzypce i prowadził pasiekę.

W 1978 roku w dowód uznania pracy twórczej otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga. Należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Związku Podhalan, dla którego wykonał meble do związkowej świetlicy ,,Śwarna” w Zakopanem. Jan Tylka zmarł w 1986 roku w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.