Zakopane
Zaproszenia
»CZARNE NA BIAŁYM«
Autor: Maciej Krupa
Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem AGNIESZKI LISAK, autorki książki SIELANKOWANIE POD TATRAMI. Życie codzienne i niecodzienne Zakopanego w XIX wieku, zatytułowane: „Kobieta i moda na szlakach Tatr w XIX wieku”. Rozmowę z autorką poprowadzi Maciej Krupa. Spotkanie odbędzie się 26 października 2019 roku, w sobotę, o godzinie 18:00, w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, przy ulicy Krupówki 10. Wstęp wolny – Zapraszamy!
Zanim pod Tatrami zaczęli się regularnie pojawiać turyści, Zakopane zamieszkiwał „lud na pół dziki, chytry i chciwy”. Rafał Malczewski pisał zaś, że „zmienna aura Zakopanego kładła zdrowego w bety, halny wiatr wytracał chorych na płuca, z silniejszych robił alkoholików”.
Jak więc doszło do tego, że to miejsce niebezpieczne dla kieszeni i groźne dla zdrowia stało się ulubionym celem turystycznym Polaków, a dla wielu artystów, pisarzy, kompozytorów – domem? Jak zmieniające się warunki życia, rozwijający się transport, dzięki któremu miejscowość zyskała łączność ze światem, a także rosnąca moda na wędrowanie bez praktycznego celu, czyli turystykę, wpłynęły na popularność Zakopanego? Agnieszka Lisak postanowiła znaleźć odpowiedź na te pytania.
Na kartach tej książki nie brakuje też popularyzatorów Zakopanego. Nie tylko Tytusa Chałubińskiego, najbardziej znanego miłośnika Tatr, ale i księdza Stolarczyka, Sabały, Walerego Eljasza-Radzikowskiego czy Stanisława Barabasza. Ludzi, którzy rozsławili urok sielankowania pod Tatrami.
Agnieszka Lisak – członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Krakowie, autorka książek Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale, Miłość, kobieta i małżeństwo w XIX wieku, Życie towarzyskie w XIX wieku. Salony, bale, teatry. Artykuły poświęcone dawnej obyczajowości publikowała także w „Gazecie Wyborczej”, „Wiedzy i Życiu”, „Dzienniku Polskim”, „Przekroju”, „Gazecie Górskiej”, „Spotkaniach z Zabytkami” i „Rzeczpospolitej”. Od 2013 roku prowadzi blog historyczno-obyczajowy lisak.net.pl/blog.
Agnieszka Lisak, Sielankowanie pod Tatrami. Życie codzienne i niecodzienne Zakopanego w XIX wieku. Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019, s. 264, Seria Zakopiańska, partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem.
- BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie Tutki
Tradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują: Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
40 zł - Grafika Folk w ramce VI
Grafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
55 zł - Torebka filcowa IV
Torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
130 zł