Zakopane
Zaproszenia
TRYPTYK RZYMSKI na KRZEPTÓWKACH
Poniedziałek, 15 października 2018 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ
Autor: Anna Karpiel-Semberecka UMZ
Stanisław Soyka i Kwintet - 15 października 2018r. godz. 20.00. Organizatorzy: Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej, Burmistrz Miasta Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury.
Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej "powstało" w dniu zamachu na życie św. Jana Pawła II. . W pierwszych godzinach modlitwy, 13 maja 1981 r., między godziną 20:00 a 21:00 została podjęta ważna decyzja: "Jeżeli Bóg uratuje życie Jana Pawła II, to na tym miejscu wybudujemy kościół dziękczynienia za uratowane życie Najwyższego Pasterza". Najświętsza Maryja Panna ocaliła Ojca Świętego - potwierdził to sam Papież! A my z radością dotrzymaliśmy danego słowa - wotum wdzięczności za ocalone życie Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 roku. Zdjęcie Ojca Świętego i papieski różaniec zostały wmurowane w fundamenty kościoła. Na szczycie dzwonnicy zawieszono dzwon ofiarowany przez Ojca Świętego. Codziennie wzywa on do modlitwy mieszkańców Krzeptówek i przybywających pielgrzymów. Św. Jan Paweł II bardzo pragnął nawiedzić tę świątynię. Przybył tu 7 czerwca 1997 r., by dokonać uroczystej konsekracji kościoła i osobiście podziękować za modlitwy w jego intencji. Dzisiaj my chcemy podziękować za dar Jego życia, powołania i pontyfikatu.
http://www.smbf.pl/
http://www.smbf.pl/
Jan Paweł II Tryptyk Rzymski śpiewa Stanisław Soyka - płyta zawiera kompozycje muzyczne Stanisława Soyki do słów Tryptyku Rzymskiego napisanego przez Jana Pawła II. W nagraniu albumu muzykowi towarzyszyli: poznański chór męski Affabre Concinui, dwie śpiewaczki (alt), kontrabasista oraz Kwintet Smyczkowy. Gościnnie na płycie wystąpił także Janusz „Yanina” Iwański.
Wydanie płyty zbiegło się z obchodami 25-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Płyta jest wielkim wydarzeniem zarówno ze względu na okoliczności jej wydania, jak i na sam charakter tego muzycznego dzieła, które łączy w sobie piękno dźwięków autorstwa Stanisława Soyki z mądrością ogólnoludzkiego, Papieskiego przesłania.
„Gdy któregoś dnia wiosną tego roku zadzwonił do mnie manager z wiadomością, że zgłosili się do niego ludzie, którzy chcieliby, żebym skomponował muzykę do „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II, bardzo się ucieszyłem. Poczułem wręcz dreszcz jaki wywołuje coś niezwykłego. Poczułem się zaszczycony. Kiedy jednak po raz pierwszy przeczytałem ten tekst, zrozumiałem, że to bardzo poważne zadanie. Po pierwsze, okazało się, że nie jest to, ot po prostu, tomik złożony z kilkunastu, czy kilkudziesięciu wierszy, lecz trzyczęściowa, poetycka refleksja i medytacja jednocześnie. Po drugie, jest to zazwyczaj tekst nierymowany, zawierający wręcz fragmenty pisane frazą prozatorską. Lecz z czasem, wczytując się w kolejne części utworu, zauważyłem, że tekst wprawdzie nie posiada cech wiersza, czy tekstu piosenki, nie jest rymowany, ale posiada rytmy, którymi autor się posłużył, które wydobył z tych niezwykle treściwych zdań, które tam wpisał.
Jest to utwór wyjątkowy. Pierwsza część „Strumień”, to piękna refleksja nad upływem czasu; refleksja dotycząca poszukiwania źródła. Oto wielki Papież daje tutaj świadectwo swojej pokory, niewinności, zdziwienia, swojego zachwytu i zdumienia; jest człowiekiem zadającym pytanie, człowiekiem takim, jak my.
Druga część „Medytacja nad Księgą Rodzaju u wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej”, to z kolei refleksja nad początkiem i końcem, poszukiwanie początku i końca za pośrednictwem dzieła Michała Anioła. W końcu trzecia część to historia Abrahama, jego syna, jego posłuszeństwa, wiary, miłości i przymierza jakie zawarł z nim Bóg.
Druga część „Medytacja nad Księgą Rodzaju u wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej”, to z kolei refleksja nad początkiem i końcem, poszukiwanie początku i końca za pośrednictwem dzieła Michała Anioła. W końcu trzecia część to historia Abrahama, jego syna, jego posłuszeństwa, wiary, miłości i przymierza jakie zawarł z nim Bóg.
Mam uczucie wielkiej radości i jednocześnie odpowiedzialności. Tryptyk Rzymski Jana Pawła II to wspaniałe świadectwo wypowiedziane niezwykłą poetycką wrażliwością autora. Czuję się zaszczycony tym zadaniem, jakie dane mi było otrzymać i dołożę wszelkich starań, by w jak najwłaściwszy i najpiękniejszy sposób przybliżyć to dzieło za pomocą dźwięków szerokiej publiczności.”
Stanisław Soyka
Zobacz w naszym sklepie:
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 65 zł
- Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...40 zł