Zakopane
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
WIECZÓR W CZERWONYM DWORZE
Poniedziałek, 1 października 2018 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury
Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na „Wieczór w Czerwonym Dworze”. W poniedziałek 1 października o godz. 18.00 w Centrum Kultury Rodzimej przy ul. Kasprusie 27 usłyszymy wykład pt. „Czerwony Dwór dawniej i dziś” poświęcony ponad stuletniej historii zabytkowej zakopiańskiej willi. O historii tego miejsca będzie opowiadał człowiek, który o Czerwonym Dworze wie wszystko. Dr Zbigniew Moździerz to konserwator zabytków architektury i pracownik naukowy Muzeum Tatrzańskiego, będący autorem i współautorem szeregu projektów konserwatorskich dotyczących modernizacji zabytków na Podtatrzu, m.in. remontu Czerwonego Dworu.
Jedna z najpiękniejszych willi w stylu zakopiańskim została wybudowana w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja. Mieszkali tu m.in. Artur Rubinstein, Stefan Żeromski, Karol Szymanowski i Rafał Malczewski. Po II wojnie światowej urządzono tu przedszkole, które w 1954 roku otrzymało imię Karola Szymanowskiego.
16 sierpnia 2018 roku Czerwony Dwór został uroczyście otwarty po generalnym remoncie i od tego momentu pełni rolę Centrum Kultury Rodzimej.
Ta piękna willa nierozerwalnie związana z historią naszego miasta ponownie tętni życiem i zaprasza do swojej siedziby zarówno Zakopiańczyków, jak i turystów. W willi odbywają się wystawy, warsztaty i spotkania autorskie, a także wspomniane „Wieczory w Czerwonym Dworze” w pierwsze poniedziałki każdego miesiąca. Spotkania te mają na celu przypomnienie historii Zakopanego, a także znamienitych postaci Zakopiańczyków oraz osób związanych z naszym miastem i Podhalem.
Kinga Dyndowicz, Zakopiańskie Centrum Kultury 27.09.2018
Zobacz w naszym sklepie:
- Naszyjnik "Kolorowe pastylki"
Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki / oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
65 zł - Bransoletka "Mix 1"
Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
65 zł - Spinka góralska XVII
Metalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm.
350 zł
Galerie zdjęć: