PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

»CZARNE NA BIAŁYM«

Poniedziałek, 13 sierpnia 2018 r.
Autor: Maciej Krupa

»CZARNE NA BIAŁYM«Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Zakopiański Festiwal Literacki, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem PIOTRA MAZIKA i KUBY SZPILKI autorów książki KRUPÓWKI Rozmowę poprowadzi MACIEJ KRUPA. Spotkanie odbędzie się 13 sierpnia 2018 roku, w poniedziałek, o godz. 20:00, w Kinie Miejsce w Zakopanem, ul. Orkana 2. Wstęp wolny – Zapraszamy


Piotr Mazik, Kuba Szpilka, Krupówki. Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018, 168 s., il.  Seria Zakopiańska. Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Premiera: 25 lipca 2018. Projekt okładki: Fajne Chłopaki. Cena: 39,90. Dostępna także wersja elektroniczna w formatach: epub i mobi.
 
Chociaż nie wydarzyło się to bardzo dawno temu, jej początki trudno dokładnie opisać. Niegdyś była ścieżką wśród łąk i lasów, ale potem, gdy mała wieś stawała się kolejno letniskiem, stacją klimatyczną, ośrodkiem walki z gruźlicą, centrum turystycznym i wreszcie modnym kurortem, zmieniła się i ona.
Krupówki – symbol miasta i serce zakopiańskiej historii – charakteryzuje nieustanny ruch, narastanie pomysłów, idei i interesów. Dla jednych to chaos, dla innych wyraz wolności. I chociaż, jak twierdzą autorzy, megalomanią byłoby twierdzić, że pewne zjawiska występują tylko w Zakopanem, to krótka historia i niewielka powierzchnia czynią z tego miasta idealną „doświadczalną pracownię”.
 
Kuba Szpilka i Piotr Mazik opowiadają o Krupówkach, najsłynniejszej ulicy w Polsce, opisując skomplikowane procesy, zdarzenia i postaci, które zdecydowały o jej istnieniu i obecnym kształcie.
 
Profesor Jacek Leociak napisał o tej książce: „To nie jest przewodnik po Krupówkach. To zachęta do podróży ku istocie rzeczy, którą jest ruch i zmiana, porządek i chaos, nieskończony rytm początku i końca. Autorzy wpisują tę najsłynniejszą w Polsce ulicę w mityczny świat Schulza, nazywając ją »górską ulicą Krokodyli«. Dla mnie to powtórzenie Lukrecjuszowskiego traktatu O naturze wszechrzeczy, precyzyjnie osadzonego w historii i topografii Zakopanego. Zobaczymy w tej książce świat w ziarenku piasku i odczytamy ślad własnych linii papilarnych. Bo wszyscy jesteśmy z jakiejś ulicy, a ta zakopiańska staje się sceną dramatu naszej własnej tożsamości – chwiejnej, rozmytej, wciąż szukającej oparcia w tym, co trwałe i nienaruszalne. Krupówki jako theatrum mundi, gdzie mit góralszczyzny zderza się z mitem nowoczesności, piękno z tandetą, aktorzy są bez twarzy, sceneria zunifikowana, a prawdziwym bohaterem jest ruch. Ta książka wciąga jak wir i wrzuca czytelnika w sam środek Krupówek, czyli w oś świata”.
 
Piotr Mazik (ur. 1986) – historyk sztuki, narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, instruktor narciarski. Autor książki Tatrzańska Atlantyda (2014). Mieszka w Zakopanem.
 
Kuba Szpilka (ur. 1957) – etnolog, wspinacz, narciarz wysokogórski. Autor licznych tekstów publikowanych w czasopismach i pracach zbiorowych, stały współpracownik i członek redakcji kwartalnika „Konteksty”. Autor książki Bóg się rodzi (z Maciejem Krupą, 2006). Mieszka w Kościelisku.
Wraz z Maciejem Krupą założyli i prowadzą Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Napisali razem cztery książki: Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości (2011), Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń (2013), Nieobecne miasto. Przewodnik po nieznanym Zakopanem (2016) oraz Ta przestrzeń ma samoistną moc. Rozmowy o Tatrzańskim Parku Narodowym (ukaże się w Wydawnictwach TPN w 2018 roku). Autorzy kilku wystaw, stale współpracują z Muzeum Tatrzańskim oraz kwartalnikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego „Tatry”. W 2017 roku nominowani do Literackiej Nagrody Zakopanego za Nieobecne miasto.
Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    40 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.