Zakopane
Zaproszenia
"Nikt nie idzie sam do Nieba"
Autor: Adam Kitkowski
"Nikt nie idzie sam do Nieba" - wystawa zawierająca konkursowe prace dzieci, rysunki i obrazy z pleneru Laboratorium Sztuki oraz rzeźby artystów związanych z ZSP im. A. Kenara w Zakopanem, będzie zaprezentowana na Olczy, w dolnym kościele Sanktuarium Cudownego Medalika. Wernisaż w środę, 15 listopada, o godz. 18.00. Wystawę, wzbogaconą o nowe prace, będzie można zwiedzać do końca roku 2017. W dniu 9 grudnia (sobota), w miejscu ekspozycji odbędzie się Konferencja Albertyńska, trwająca w godz. 10.00-15.00. Serdecznie zapraszamy!
Dwa wydarzenia w Zakopanem na zakończenie Roku Brata Alberta
Wśród wielu ważnych i mniej ważnych rocznic, projektów, wydarzeń w tym roku jedno przemyka nieco z boku, by nie powiedzieć niszowo. Tym wydarzeniem jest Rok Brata Alberta. Ten polski święty, nim przyjął imię zakonne nazywał się Adam Chmielowski. Jego dość burzliwe życie młodzieńcze – udział w powstaniu styczniowym, więzienie z nakazu władz austriackich, studia malarskie w Monachium, pobyt w Szwajcarii, udział w życiu bohemy warszawskiej – „niespodziewanie” zamienione na poszukiwania duchowej równowagi i w konsekwencji przeobrażenie się w pokornego mnicha zastanawiają nas nad losem człowieka współczesnego. Choć Chmielowski zmarł w 1916 roku, to jego przesłanie człowiek ma być dobry jak chleb jest niezwykle aktualne, jest nadzwyczaj potrzebne, ale jest równie trudne w realizacji jak wiek temu.
Rok Brata Alberta, celowo przeniesiony na 2017, m. in. ze względu na Swiatowe Dni Młodzieży organizowane w roku ubiegłym, objawił się kilkoma skromnymi wydarzeniami w Polsce południowej. Były wystawy w: Sanoku, Żywcu, Krakowie, było wydanie pięknego albumu o jego twórczości malarskiej (zasługa sióstr albertynek), były koncerty w Zakopanem.
Najbliższe dni przyniosą jeszcze dwa ciekawe wydarzenia nawiązujące od tegorocznych obchodów, które są imprezami towarzyszącymi corocznemu projektowi „Letnie koncerty w Zakopanem”. Pierwszym będzie wystawa prac rysunkowych, malarskich, rzeźbiarskich i literackich poświęcona świętemu Bratu Albertowi, zatytułowana Nikt nie idzie sam do nieba prezentowana w Sanktuarium M. B. od Cudownego Medalika na Olczy w Zakopanem. Na wystawie, która będzie trwała od połowy listopada do końca grudnia 2017 roku, prezentowane są prace uczniów z Nowego Targu, Nowego Bystrego, Zakopanego oraz prace malarskie i rzeźbiarskie artystów z Podhala. Ciekawym akcent ekspozycji stanowią publikacje literackie o Adamie Chmielowskim i zdjęcia pierwszych zakonników z Kalatówek. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 listopada 2017 roku o godzinie 18.00 w sanktuarium (dolny kościół). Kuratorem wystawy jest Anna Gostkiewicz, reprezentująca Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, a organizatorami wydarzenia Tatrzański Klub Niezależnych, MOK w Nowym Targu, Laboratorium Sztuki i ZSP im. A. Kenara w Zakopanem.
Drugim wydarzeniem kończącym wspominanie (może także inspirowanie się ?) polskiego świętego będzie konferencja w dniu 9 grudnia 2017 roku w godzinach 10.00 – 15.00 w sali teatralnej sanktuarium na Olczy pod hasłem Być dobrym jak chleb zorganizowana przez TKN i Parafię Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem - Olczy. Prelegentami będą osoby świeckie - historycy, publicyści, artyści, działacze społeczni, jak również zakonne – albertyni, dominikanie. Przedstawione będą dwie prezentacje multimedialne, Wojciecha Jachymiaka 'Dekalog” i Marka Zaniewskiego „Zakopane w czasach Brata Alberta”. Na zakończenie konferencji zaprezentuje się po raz pierwszy muzyczny zespół rockowy z Zakopanego „Uboc”. Warto przypomnieć, że nad zakopiańskimi wydarzeniami Roku Brata Alberta honorowy patronat objęli: Grzegorz Jóźkiewicz - przewodniczący Rady Miasta Zakopanego, brat Paweł Flis - przełożony generalny Braci Albertynów i Stanisław Cukier - dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
100. ŚMIERCI ADAMA CHMIELOWSKIEGO – BRATA ALBERTA
KONFERENCJA MIĘDZY NAUKĄ A SZTUKĄ
9 GRUDNIA 2017 ROKU O GODZINIE 10.00
BYĆ dobrym JAK CHLEB
Parafia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik
Zakopane – Olcza, Piszczory 13
Program:
godz. 10.00 - otwarcie konferencji
Grzegorz Jóźkiewicz - przewodniczący Rady Miasta Zakopanego
ks. Jerzy Grzyb - proboszcz Parafii Najświętszej M.P. Objawiającej Cudowny Medalik
godz. 10.05 – 10.15 clip artystyczny Wojciecha Jachymiaka „Dekalog – Prolog”
godz. 10.15 - 10.45 brat starszy Paweł Flis, przełożony generalny zakonu albertynów „Oblicza bezdomności we współczesnym świecie”
godz. 10.45 – 11.00 film dokumentalny „Dwaj bezdomni”
godz. 11.00– 11.15 art. plastyk Anna Gostkiewicz – „Działania artystyczne w Roku Brata Alberta”
godz. 11.15 – 11.30 przerwa
godz. 11.30 – 11.45 Adam Kitkowski – „Adam Chmielowski – człowiek wiecznego dążenia”
godz. 11.45 – 12.00 Julian Klamerus – „Najpiękniejszy góral Wojciech Leja – Brat Witalis”
godz. 12.00 – 12.30 pokaz multimedialny Marka Zaniewskiego „Zakopane i Tatry w czasach Adama Chmielowskiego”
godz. 12.30 – 12.45 siostra Aleksandra, albertynka – „Albertynki na Kalatówkach”
godz. 12.45 - 13.00 przewodnik tatrzański Leszek Lasota – „Miejsca kultu religijnego Tatrach”
godz. 13.00 – 13. 30 ks. dr hab. Ryszard Makowski – „Duchowość św. Brata Alberta”
godz. 13.45 - 14.00 przerwa
godz. 14.00 – 14.15 art. plastyk Janusz Jędrzejowski „Moje inspiracje Bratem Albertem - rzeźby: Blokowisko i Kromka chleba”
godz. 14.15 – 14.30 Jolanta Dolińska - „Romanowski – poeta i powstaniec styczniowy” godz. 14.30 – 15.00 występ teatralny młodzieży zakopiańskich szkół - „Brat naszego Boga”
godz. 14.45 – 15.15 występ zakopiańskiej młodzieżowej formacji rockowej
organizatorzy:
parafia Księży Misjonarzy na Olczy
stowarzyszenie Tatrzańskiego Klub Niezależnych
partnerzy:
Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
donatorzy:
ks. proboszcz Jerzy Grzyb, siostry albertynki, dobrzy ludzie z Podhala
Konferencję poprzedzi Msza Swięta o godzinie 9.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem – Olczy w intencji uczestników tego wydarzenia.
Konferencji towarzyszy wystawa plastyczna „Nikt nie idzie sam do nieba” poświęcona Bratu Albertowi, którą można oglądać do 31 grudnia 2017
- Poduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm. 100 zł
- Okładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...30 zł
- Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm. 30 zł