Zakopane
Zaproszenia
Trio Cracovia
Autor: Agnieszka Gąsienica- Giewont
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza na KONCERT Trio Cracovia. Czwartek, 21 kwietnia 2016, godz. 18:00.
Trio Cracovia
Wiesław Kwaśny – skrzypce
Julian Tryczyński – wiolonczela
Jerzy Tosik-Warszawiak – fortepian
Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce
w programie:
Ludwig van Beethoven (1770-1827)
Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 1 nr 3 - c-moll
I Allegro con brio
II Andante cantabile con Variazioni
III Minuetto. Quasi allegro
IV Finale. Prestissimo
Romuald Twardowski (ur. 1930)
Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1987)
Trio Cracovia powstało w 1996 roku, a założyło je trzech przyjaciół: skrzypek Krzysztof Śmietana, wiolonczelista Julian Tryczyński i pianista Jerzy Jacek Tosik-Warszawiak. Wszyscy oni urodzili się w Krakowie i tutaj ukończyli studia w Akademii Muzycznej na początku lat siedemdziesiątych. W 1996 roku Krzysztof Śmietana mieszkał w Londynie i był profesorem w Guilthall School of Music and Drama, Julian Tryczyński mieszkał w Winchester w USA i był profesorem na tamtejszym Uniwersytecie, a Jacek Tosik-Warszawiak mieszkał w Islandii i pracował w szkole muzycznej w Borgarnes. Powstał więc pomysł by założyć zespół i kontynuować tradycję Tria Krakowskiego znanego w latach 60-tych i 70-tych na całym świecie. Próba się udała i trio wystąpiło z pierwszymi koncertami w 1997 roku. Zespół ma w swoim dorobku koncertowym występy w Polsce, Anglii, Niemczech i Kanadzie a także trasy koncertowe w USA (1997,1999,2001,2004), Islandii (2000,2002,2005) i Brazylii (2007, 2010). Trio brało również udział w festiwalach muzycznych w Polsce, USA i Brazylii. Dorobek płytowy obejmuje 5 płyt CD z 13 triami od klasyki do muzyki współczesnej. Jedna z płyt otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyka“. Koncerty Tria Cracovia spotykały się zawsze owacyjną reakcją publiczności i entuzjastycznymi krytykami. Obecnie zespół występuje ze skrzypkiem Wiesławem Kwaśnym, który jest profesorem tytularnym w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Wiesław KWAŚNY – ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec prof. E. Umińskiej. Stypendysta Yale School of Music (USA). Zdobył V nagrodę oraz specjalną nagrodę H. Szerynga za najlepsze wykonanie utworu J.S. Bacha w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Lizbonie. Laureat III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Neapolu, II nagrody w Konkursie North Carolina Symphony oraz I nagrody w Konkursie im. G.B. Dealy w Dallas (USA). Dokonał licznych nagrań dla PR i TV, a także nagrań płytowych. Był koncertmistrzem Orkiestry PR i TV w Krakowie, solistą i członkiem zespołu Polskiej Orkiestry Kameralnej J. Maksymiuka, solistą i koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia; współpracował z orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis. Obecnie koncertmistrz Filharmonii Krakowskiej. W ciągu 20 lat dał ponad 1200 koncertów na wszystkich kontynentach, w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych, z wybitnymi dyrygentami i instrumentalistami (Y. Menuhin, M. Rostropowicz, J. Frantz, F.P. Zimmermann, P. Schreier). Koncertuje również jako altowiolista. Jest Profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie.
Julian TRYCZYŃSKI – wiolonczelista, absolwent PWSM w Krakowie. Studia podyplomowe odbywał w Yale University (USA), jednocześnie pracując jako asystent A. Parisota. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki (studia w Konserwatorium Moskiewskim). Brał udział w kursach mistrzowskich z udziałem J. Starkera, M. Rostropowicza, S. Goldberga oraz Kwartetów Juillarda i Tokio. Jest laureatem Konkursu Wiolonczelowego im. D. Danczowskiego w Poznaniu (1974) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym A. Parisota w Brazylii (1978). Przez 10 lat był członkiem Kwartetu Smyczkowego „Vaghy”, z którym koncertował w Ameryce Płn. i w Europie. Występował jako solista i kameralista, a także z orkiestrami (USA, Kanada, Brazylia, Belgia, Japonia). Prowadzi klasę wiolonczeli i kameralną na Uniwersytecie Shenandoah w USA. Jest wykładowcą licznych kursów mistrzowskich (m.in. w Tokyo College of Music). Obecnie występuje w Trio „Cracovia”. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia (Koncert podwójny J. Brahmsa oraz Shelomo A. Blocha).
Jerzy TOSIK-WARSZAWIAK – ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. L. Stefańskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie Profesor i kierownik Katedry Kameralistyki tejże uczelni, a także Profesor w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laureat II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie (1974), uczestnik II etapu X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (1980). Stypendysta Towarzystwa im. F. Chopina oraz (dwukrotnie) Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1992-2002 mieszkał w Islandii, gdzie prowadził działalność pedagogiczną i koncertową. Przez osiem lat prowadził chór męski „Songbraedur”. Koncertował w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Brał udział m.in. w Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie" (1986, 2003, 2005, 2007), Europejskim Festiwalu Muzyki w Berlinie (1997), Shenandoah Arts Festival w Winchester (2004), Festiwalu w Belo Horizonte w Brazylii (2010), Festiwalu Brahmsowskim w Oldenburgu w Niemczech (2011). W latach 1986-98 był członkiem zespołu „Berliner Klavier Trio”; od roku 1996 jest pianistą w Trio „Cracovia”, z którym nagrał 5 płyt. Prowadził lekcje otwarte w Polsce, Niemczech, Islandii, Kanadzie, USA i Brazylii. Jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzycznego im. L. van Beethovena, Polskiej Akademii Fonograficznej, Towarzystwa Muzycznego im. H. i L. Stefańskich. Dokonał nagrań dla PR i TV, a także dla radia holenderskiego i islandzkiego.
- Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Bransoletka "Czerwona"Bransoletka "Czerwona" Obwód 21 cm. Materiały: Szkło i srebro. Zapięcie szufladkowe. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 55 zł
- Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm 35 zł