Zakopane
Zaproszenia
Koncert poświęcony Patronowi Szkoły
Autor: Ewa Czamańska
8 lutego 2016 r. (poniedziałek) godz. 18:00, Sala im. Marszałka J. Piłsudskiego w Hotelu Belvedere, ul. Droga do Białego 3, Zakopane. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem zaprasza na koncert poświęcony Patronowi Szkoły w 107 rocznicę śmierci Kompozytora w ramach Jubileuszu 70–lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.
Wystąpią: uczniowie orkiestra szkolna pod kierunkiem Cezarego Wagnera, Paulina Martini – śpiew, Maciej Pinkwart – słowo.
Tradycje edukacji muzycznej pod Tatrami sięgają bardzo odległych czasów, sprzed I wojny światowej i później okresu międzywojennego.
Po II wojnie światowej szkolnictwo muzyczne w Zakopanem odrodziło się 1 września 1946 roku.
Wówczas powstała Miejska Szkoła Muzyczna im. F. Chopina, później przekształcona w Miejską Szkołę Umuzykalniającą przy Gimnazjum Ogólnokształcącym. Upaństwowiono ją w 1950 roku. Jako samodzielna placówka z siedzibą w Parku Miejskim rozpoczęła działalność edukacyjną w dwóch działach: dziecięcym i młodzieżowym.
Prowadzono w niej naukę gry na wszystkich niemal instrumentach (w klasie fortepianu, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, gitary, kontrabasu, fletu, klarnetu, rogu, puzonu, akordeonu, śpiewu solowego). Były też zajęcia z tańca, rytmiki, kształcenia słuchu, teorii i historii muzyki. Powstała szkolna orkiestra symfoniczna, która występowała na wielu szkolnych oraz miejskich uroczystościach. Był to czas wielkiego rozkwitu szkoły.
Działalność rozszerzono o filię, którą założono w Poroninie w 1961.
W 1974 roku zainicjowano powstanie klas regionalnych, które były ewenementem w skali kraju. Młodzież uczyła się tradycyjnej muzyki góralskiej metodą beznutową. W 1975 roku przy szkole zawiązało się koło Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków. Działali w nim przede wszystkim nauczyciele, którzy zaangażowali się również w organizację Ogólnopolskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego utworzonego w 1977 roku. Towarzystwo zainicjowało między innymi największe wówczas przedsięwzięcie muzyczne Zakopanego - Festiwal „Dni muzyki Karola Szymanowskiego”. Organizowano także liczne koncerty na rzecz zakopiańskiego środowiska.
Imię Mieczysława Karłowicza zakopiańskiej szkole muzycznej nadano 9 września 1979 r.
Od 1988 roku Szkoła mieści się w budynku przy ul. Sienkiewicza 12, niedaleko willi „Lutnia”, w której mieszkał aż do śmierci Mieczysław Karłowicz /1876 – 1909/
W ciągu 70 lat zakopiańską Szkołę Muzyczną ukończyło ponad tysiąc absolwentów. Wielu z nich podjęło dalszą naukę w szkołach II stopnia, oraz zdecydowało się na studia w akademiach muzycznych i wybrało zawód muzyka.
Kilkanaście osób po skończeniu studiów powróciło do Zakopanego i obecnie pracuje w szkole, kształcąc przyszłe pokolenia muzyków. W roku 2016 szkoła organizuje cykl koncertów związanych z Jubileuszem 70 – lecia jej założenia, na które serdecznie zapraszamy.
- Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...300 zł
- Torebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Korale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm. 70 zł