Zakopane
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
"Kino, którego szukasz"
Autor: Ela Krzemińska - Owczarz
17 grudnia 2015 - kino Sokół w Zakopanem, godz. 19.00. „Sól ziemi„ Reżyseria: Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado. Długość: 1g 50 m. Autor muzyki: Laurent Petitgand. Nagrody: Cezar: Najlepszy film dokumentalny.
Zapraszamy na ostatni film w tegorocznej edycji KKSZ. Film, który powinien zobaczyć każdy. Nie tylko o Sebastiao Salgado. Przede wszystkim warto zobaczyć dla bohaterów i tematów jego zdjęć. Ten film to obraz opowiadający o kondycji ziemi i jej mieszkańców. Salgado fotograf chce nas uczulić na to kim stał się człowiek. Pokazuje również rolę natury - przyrody. To niezwykły film, który zostanie nam długo w pamięci.
Film „Sól ziemi” to spotkanie trzech osobowości: niezwykłego fotografa Sebastião Ribeiro Salgado, niezwykłego reżysera Wima Wendersa i syna Salgada – Julian Robeiro Salgado.
Wenders i Julian starają się opowiedzieć o fenomenie, jakim jest twórczość Sebastião Salgado, ale też o mnóstwie innych ważnych rzeczy.
Salgado, urodzony w 1944 roku (z wykształcenia ekonomista), nazywany jest fotografem ludzkiej biedy i cierpienia. Przez czterdzieści lat przemierzał świat i był wszędzie tam, gdzie ludzie wegetują w skrajnej nędzy, bez nadziei, bez szczęścia i bez perspektyw, harując ponad siły. Na swoich zdjęciach uwiecznił robotników we Francji i na Ukrainie. Był w Stoczni Gdańskiej, na plantacjach herbaty w Radżastanie, polach naftowych Kuwejtu i w Afryce. Zrealizował takie cykle fotograficzne jak „Migracje”. „Uchodźcy” czy „Uncertain Grace”, w cyklu „Genesis” natomiast po raz pierwszy zaczął fotografować piękno naszej planety.
Krytycy, jak na przykład Susan Sontag, zarzucali mu, że estetyzuje biedę, Wim Wenders natomiast przekonuje, że artyzm jego zdjęć pomaga dostrzec ludzką godność.
Wim Wenders, urodzony w 1945 roku, nazywany jest największym melancholikiem w dziejach kina – nic dziwnego, wystarczy wspomnieć takie jego filmy jak „Lisbon Story” czy „Buena Vista Social Club”. (W cyklu „Kino, którego szukasz” mieliśmy okazję zobaczyć „Pinę”).
Salgada i Wendersa łączy fascynacja podróżą, dlatego „Sól ziemi” przypomina dokumentalne kino drogi, jest, między innymi, opowieścią o oczyszczającej i wyzwalającej wędrówce.
Trzecią ważną postacią jest syn Salgada – Juliano, współtwórca filmu. Wiele razy towarzyszył ojcu w jego podróżach, a w filmie zdradza rodzinne tajemnice, analizuje relacje z rodzicami – jego osobista narracja jest przeciwwagą dla obiektywnego spojrzenia Wendersa.
Ten film to także uczta dla oczu, ponieważ Salgado, biorąc za punkt wyjścia tradycyjną fotografię reportażową, wypracował własny styl: jego czarno-białe zdjęcia są niezwykle emocjonalne, wręcz uduchowione, ale zrazem analityczne, artysta stara się „doskrobać” do esencji życia i esencji człowieczeństwa.
Jak napisał Janusz Wróblewski w „Polityce”, film „Sól ziemi” to „jedno z najpiękniejszych, najdojrzalszych dzieł o poszukiwaniu wiecznej harmonii w sztuce i rodzinie”.
Beata Słama
Partnerami cyklu są : Burmistrz Miasta Zakopane - Leszek Dorula, Wydział Kultury, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Tygodnik Podhalański. Portale : Watra.pl, Zakopanedlaciebie.pl, GDL - Górski Dom Kultury a także infogram. Widmo cafe - wydruki oraz projekty graficzne.
- Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Ludowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł
- Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł