Zakopane
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
„Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”
Autor: Maciej Stasiński
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy „Na skalnym Podhalu. Tatry w twórczości młodopolskich artystów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie”, który odbędzie się w piątek 27 listopada 2015 o godz. 18:00 w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Kasprusie 19.
Koncert pieśni do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera Sebastian Szumski – baryton, Weronika Krówka – fortepian piątek, 27 listopada 2015, godz. 18:00.
Sebastian SZUMSKI urodził się w 1984 roku w Zakopanem. Ze śpiewem związany jest od 9 roku życia. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dra Marka Rzepki. Swoje umiejętności wokalne doskonalił na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m.in. Heleny Łazarskiej, Teresy Żylis-Gara, Ryszarda Karczykowskiego, Charlesa Kellysa, Evy Blahovej oraz Rudolfa Piernaya. Debiutował w Filharmonii Poznańskiej pod batutą prof. Stefana Stuligrosza. Koncertował w Niemczech, Francji, Belgii, Szwajcarii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Austrii oraz na Ukrainie. W roku 2008 debiutował na scenie podczas Barbakanfestival w Krakowie, kreując partię Hrabiego Almavivy w operze Wesele Figara W.A. Mozarta. W roku 2009 i 2010 występował na Międzynarodowym Festiwalu Belcanto w Nałęczowie, gdzie zdobył nagrodę publiczności, nagrodę Związku Artystów Scen Polskich oraz główną nagrodę Złotego Słowika. W roku 2010 uczestniczył w nadzwyczajnym koncercie z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie wykonywał partię solową w II Symfonii Kopernikowskiej H.M. Góreckiego (nagranie DVD). W roku 2010 otrzymał stypendium Opera Studio w Teatrze G. Verdiego w Pizie, gdzie w sezonie artystycznym 2010/2011 śpiewał partie Maestra w operze Le convenienze e inconvenienze teatrali G. Donizettiego. Jego repertuar obejmuje utwory od renesansu po kompozycje współczesne. Obecnie jest śpiewakiem zespołu muzyki dawnej Capella Cracoviensis.
Weronika KRÓWKA naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat. Początkowo uczyła się u Ewy Gabryś, klawesynistki krakowskiej Filhar-monii. Następnie poznała Janinę Garścię, znaną kompozytorkę krakowską, i pracowała z nią do momentu wstąpienia do PSM I st. im. St. Wiecho-wicza w Krakowie, w której uczyła się pod kierunkiem Grażyny Hesko-Kołodzińskiej. Naukę kontynuowała w PSM II im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie w klasie Małgorzaty Czech, a po jej śmierci w klasie prof. Stefana Wojtasa. Studiowała w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie śp. prof. Marka Koziaka. Podczas studiów brała udział w programie Socrates-Erasmus i studiowała w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem w klasie prof. Catherine Vickers, kontynuując jednocześnie studia w Krakowie pod kierunkiem dra hab. Piotra Machnika, które ukończyła w 2015 roku. W 2011 roku rozpoczęła współpracę z pianistą włoskiego pochodzenia Maurizio Moretti. Początkowo odbyła u niego roczny kurs mistrzowski Corso Internazionale di perfezionamento pianistico w Conservatorio Superiore del Liceu w Barcelonie. We wrześniu 2012 roku dostała się do jego klasy mistrzowskiej w Paryżu; jest absolwentką paryskiej Schola Cantorum.
● Część oficjalna
Zofia Gołubiew
Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie
– powitanie gości
● Część artystyczna
KONCERT PIEŚNI
do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera (1865–1940)
Sebastian Szumski – baryton
Weronika Krówka – fortepian
Małgorzata Janicka-Słysz
Kurator ds. programowych „Atmy”
– słowo o muzyce
Mieczysław Karłowicz (1876–1909)
Na spokojnym, ciemnym morzu
Po szerokim morzu
Smutną jest dusza moja
Pamiętam ciche, jasne złote dnie
Mów do mnie jeszcze
Karol Szymanowski (1882–1937)
6 pieśni op. 2:
Daleko został cały świat
Tyś nie umarła
We mgłach
Czasem, gdy długo, na pół sennie marzę
Słyszałem ciebie
Pielgrzym
Władysław Żeleński (1837–1921)
Brzozy
Krzysztof Penderecki (ur. 1933)
Czyś Ty snem była
SŁOWO O POKAZIE
Urszula Kozakowska-Zaucha
Kustosz w Dziale Sztuki Nowoczesnej
w Muzeum Narodowym w Krakowie
Kurator pokazu w „Atmie”
Zapraszamy na kolejne koncerty i wydarzenia
w „Atmie” – w roku 2015
1 grudnia (wtorek), godz. 16:00
Konwersatorium kompozytorskie prof. Anny Zawadzkiej-Gołosz
i koncert
Gabriela Szyndzielorz – fortepian
artsemble
Agnieszka Bugla – skrzypce Krzysztof Katana – skrzypce
Karolina Stasiowska – altówka Krzysztof Sadłowski – wiolonczela
w programie: A. Zawadzka-Gołosz (również prawykonania utworów)
17 grudnia (czwartek), godz. 18:00
Koncert pieśni – w kręgu muzyki polskiej
Katarzyna Suska – mezzosopran
Maciej Zagórski – fortepian
w programie: F. Chopin, S. Moniuszko, K. Szymanowski
Wstęp na wszystkie koncerty wolny!
- Korale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm. 70 zł
- Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm. 16 zł
- Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...350 zł