Zakopane
Zaproszenia
„ŚWIAT KOMIKSU” W ZCE
Autor: Adam Kitkowski
Zakopiańskie Centrum Edukacji im. Heleny Modrzejewskiej zaprasza w swoje progi na kilka ciekawych imprez w miesiącu lipcu 2014 roku. Już w najbliższy piątek, tj. 3 lipca o godzinie 15.00 rozpoczyna się cykl spotkań zatytułowany „Wymieńmy się komiksem”. Przez kilka godzin będzie możliwość zapoznać się ze zbiorami komiksowymi zakopiańczyków i nowotarżan, którzy zaprezentują swoje kolekcje.
W tym czasie będzie można dokonać (nieodpłatnie) wymiany swoich komiksów na inne. Ta forma bibliofilska staje się coraz bardziej powszechna i dotyczy różnych wydawnictw.
Zakopiańskie Centrum Edukacji proponuje w każdy następny piątek, tj. 10, 17, 24, 30 lipca między 15.00 a 18.00 taką formę wymiany. Można również prznieść i zaprezentować swoją kolekcję i porozwawiać o najciekawszych komikasch świata.
Współczesny świat wzbogacił się o nową formę plastyczno-literacką, którą nazywamy komiksem. Gatunek zwany komiksem, który upowszechnił się na przełomie XIX i XX wieku, jest to sekwencyjna historia obrazkowa, często z dodanym tekstem, publikowana w prasie lub wydawana w formie osobnych zeszytów. Takie wydawnictwa mają miliony czytelników na całym świecie. Fimy takie jak Marvel, Dark Horse Comics, a w Polsce, np.Egmont od wielu lat proponują swoje cykliczne wydawnictwa. W Polsce w ostatnich latach sukces odnosi komiksowa wersja książki Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin”, wsparta w tym roku ciekawą grą komputerową, którą opracowali polscy informatycy i graficy komputerowi.
W najbliższy piątek, na dobry początek można obejrzeć również prezentację multimedialną „Świat komiksu”, którą przedstawi Adam Kitkowski. Mamy nadzieję, że prezentacja wywoła dyskusję o roli komiksów w życiu dzieci i … dorosłych. Jeśli forma spotkań i wymiany przyjmie się, to ZCE będzie będzie ten cykl kontynuować również jesienią.
Kolejną, lipcową imprezą będzie wystawa pokonkursowa „ III Międzynarodowego Trienale Drzeworytu w Zakopanem” (exhibition The Third International Wood Engraving Triennial Zakopane 2014), której premiera odbyła się w grudniu 2014 roku w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara. Od 8 lipca do 30 sierpnia b.r. będzie można oglądać prace uczniów szkół plastycznych z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Słowenii, Indii, Rosji i Polski. Polskę reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych z Zakopanego.
Natomiast w połowie miesiąca, tj. 15 lipca o godzinie 18.00 zostanie wyświetlony film dokumentalny Wojciecha Jachymiaka Prawo i przywileje pasterzy. Jest to kolejny, ciekawy film nowotarżanina, który od wielu lat opowiada obrazem o różnych aspektach życia górali tatrzańskich. Po filmie zapraszamy na opowieść bacy Piotra Kohuta i regionalisty Józefa Michałka o pasterstwie w Karpatach oraz finisaż wystawy fotograficznej Redyk Karpacki 2013. Wystawę fotograficzną można nadal oglądac w hallu ZCE.
Wstęp na wszystkie imrezy jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy gości, turystów i mieszakńców.
- Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...70 zł