PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Litewskim szlakiem Witkiewiczów

Piątek, 6 lutego 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Litewskim szlakiem WitkiewiczówDyrektor Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem Anna Wende-Surmiak ma zaszczyt zaprosić na inaugurację Roku Witkiewiczów w Muzeum Tatrzańskim – otwarcie wystawy Litewskim szlakiem Witkiewiczów 6 lutego (piątek) 2015 roku o godz. 18.00. Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Zakopane, ul. Kościeliska 18.


Scenariusz, fotografie i opracowanie wystawy Jan Skłodowski. Wystawa przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie.

Wernisaż połączony będzie z wykładem autora przybliżającym tematykę wystawy.

Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.


Muzeum Tatrzańskie inauguruje obchody Roku Witkiewiczów, świętowanego z okazji 100lecia śmierci Stanisława Witkiewicza ojca i 130. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza. Rozpoczyna je wystawa poświęcona rodzinie obu wybitnych twórców, przede wszystkim zaś miejscom, z których ona się wywodzi. Szlakiem Witkiewiczów po współczesnej Litwie prowadzą zwiedzających fotografie i teksty Jana Skłodowskiego – doktora nauk humanistycznych, fotografika, pisarza, podróżnika i badacza Kresów.
 
Najbardziej znanym dziś przedstawicielem tej wywodzącej się z terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego rodziny jest Stanisław Ignacy, znany jako Witkacy – malarz, fotografik, dramaturg, filozof. Znany jest też jego ojciec Stanisław – także malarz, teoretyk sztuki, literat, wreszcie architekt – twórca „stylu zakopiańskiego” zwanego od jego nazwiska „witkiewiczowskim”.
W ich cieniu pozostają inni, również wybitni Witkiewiczowie – Jan Prosper (stryj Stanisława), zwany w rodzinnym przekazie „Konradem Wallenrodem” lub „Batyrem”, członek tajnego związku „Czarnych Braci” w gimnazjum w Krożach na Żmudzi, znawca języków i zwyczajów ludów Azji Środkowej, podróżnik, dyplomata, awanturnik w znaczeniu człowieka, którego życie było pasmem tajemniczych przygód i niezwykłych brawurowych wyczynów, a także Jan o pseudonimie Koszczyc (bratanek Stanisława), wybitny architekt. I choć wszyscy oni swe bogate w osiągnięcia żywoty pędzili poza ziemiami litewskimi, kraina ich przodków, dzieciństwa, młodości i odwiedzin w późniejszych latach wywarła znaczący wpływ na formowanie się ich osobowości i wrażliwości twórczych.

Udajmy się tedy do dzisiejszej Litwy, do miejsc związanych niegdyś z tą rodziną – dawne dwory i towarzyszące im krajobrazy pozwolą choć w części odtworzyć klimaty, które ukształtowały jej przedstawicieli i sensy ich życia. Pamiętajmy też, że opuszczenie rodzinnej Żmudzi nie oznaczało dla nich zerwania więzi z Ojczyzną –Kongresówka czy Podhale, mimo znacznych odległości od krainy przodków, były przecież ziemiami dawnej Rzeczypospolitej, która mimo rozbiorów trwała w powszechnej świadomości przez cały wiek XIX.

/Jan Skłodowski/

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.