Zakopane
Zaproszenia
MUZEUM TATRZAŃSKIE W DWORCU TATRZAŃSKIM
Autor: Maciej Stasiński
6 sierpnia (środa) zapraszamy na kolejne górskie spotkanie z cyklu „Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim”. Jego bohaterami będą słynni XIX-wieczni przewodnicy tatrzańscy I klasy: Klemens Bachleda i Maciej Gąsienica-Sieczka. Spotkanie poprowadzą Maciej Krupa i Wojciech Szatkowski. Organizatorami wieczoru są: Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie.
Wieczór będzie dedykowany słynnemu Klimkowi w 104-rocznicę śmierci na Małym Jaworowym Szczycie. Bachleda z początku chodził na wycieczki jako pomocnik słynnych przewodników: Macieja Sieczki, Szymona Tatara starszego oraz Jędrzejów Walów (ojca i syna). Posiadał niezwykły dar orientacji w terenie górskim i był jednym z najlepszych wspinaczy swoich czasów. W 1886 r. został przewodnikiem I klasy, a od 1898 pierwszeństwo Klimka wśród przewodników było ogólnie uznane i zaczęto go nazywać "królem przewodników tatrzańskich". Posiadał wybitne zalety: takt i kulturę obejścia, odwagę i rozwagę, ofiarność, uczynność, pracowitość i uczciwość. Towarzyszył w górach wielu znanym i wybitnym turystom i taternikom. Był ratownikiem TOPR – zginął podczas jednej z akcji ratowniczych.
Drugim bohaterem wieczoru będzie Maciej Gąsienica-Sieczka, który prowadzał turystów w góry jeszcze przed powstaniem TT i był jednym z najbardziej cenionych i lubianych przewodników. Poeta Adam Asnyk poświęcił mu piękny wiersz: Maciejowi Sieczce, przewodnikowi w Zakopanem. Sieczka pracował też w kopalniach tatrzańskich, a z kłusownika stał się potem (jako strażnik) gorliwym obrońcą kozic i świstaków. W góry zabierał wielu znanych badaczy Tatr i taterników, m.in. Eugeniusza Janotę, Maksymiliana Nowickiego, ks. Józefa Stolarczyka, Walerego Eljasza i wielu innych. Do jego najważniejszych wypraw tatrzańskich można zaliczyć np. I wejście na najwyższy wierzchołek Świnicy (1867r.), jedno z najwcześniejszych wejść na Lodowy Szczyt (1870r.) i II wejście na Wysoką z zejściem nową drogą przez Pazdury (1876r.).
Ukoronowaniem wieczoru będzie film „Maciej Sieczka” w reżyserii Jacka Zygadły.
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.
Szczegóły na: www.muzeumtatrzanskie.pl
- Poduszka brązowa II
Poduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
100 zł - Ludowe etui na tablet II
Ludowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł - Wisiorek "Ogródek 6"
Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
35 zł