Zakopane
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
Rozpoczynają się „Koncerty w Zakopanem – lato 2013”
Autor: Adam Kitkowski
Z inicjatywy Tatrzańskiego Klubu Niezależnych 29 lipca o godz. 19.00 w kościele św. Krzyża w Zakopanem rozpocznie się po raz czternasty cykl „Koncerty w Zakopanem – lato 2013”. Jak co roku w zakopiańskich kościołach i „Jasnym Pałacu” odbywać się będą koncerty muzyki poważnej i imprezy towarzyszące. W tym roku cykl poświęcony jest Rodzinie Zamoyskich, a szczególnie Władysławowi hr. Zamoyskiemu w 160. rocznicę urodzin tego znamienitego Polaka.
Hrabia Zamoyski był związany z Kórnikiem pod Poznaniem, a pod koniec XIX wieku zakupił dobra zakopiańskie, w 1902r. „wywalczył” Morskie Oko, wybudował wodociągi, kolej żelazną z Chabówki do Zakopanego, Bazar Polski na Krupówkach. Był współzałożycielem TG „Sokół” w Zakopanem, wybudował szkołę w Brzegach. To tylko nieliczne jego zasługi dla Podhala i Polski. Z Zakopanem związany jest również August Zamoyski – światowej sławy rzeźbiarz i teoretyk sztuki. Pod Giewontem bywały założycielki szkoły dla dziewcząt – Jadwiga z Działyńskich Zamoyska i Maria Zamoyska. Niecałe sto kilometrów od Zakopanego na Spiszu mieszkały dwa pokolenia Zamoyskich. Na przełomie XIX i XX wieku byli oni właścicielami zamku Stara Lubowla i kurortu Drużbaki. Dzisiaj Rodzina Zamoyskich mieszka, m. in. w Anglii, Hiszpanii, Polsce.
Nad koncertami honorowy patronat objęli: starosta poznański, starosta tatrzański, burmistrz Kórnika, burmistrz Zakopanego, wójt Bukowiny Tatrzańskiej, dyrektor TPN, Marcin Zamoyski – prezydent Zamościa, Adam Zamoyski, Migiel Zamoyski. Organizatorem cyklu koncertów jest Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych, a partnerami przedsięwzięcia Powiat Tatrzański, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury i Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Głównym sponsorem koncertów jest UNIQA – firma ubezpieczeniowa – oddział w Zakopanem. Patronat medialny sprawują: Podhalański Serwis Informacyjny WATRA, Góral Info, Radio Alex.
Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
W poniedziałek, 29 lipca b.r. o godzinie 19.00 w kościele św. Krzyża wystąpi Londyńska Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna – London Schools’ Symphony Orchestra pod batutą Petera Asha. Solistą będzie skrzypaczka polskiego pochodzenia Krystyna Osostowicz. Orkiestra wykona utwory m. in. Modesta Murgsoskiego, Vaugana Williama, Richarda Straussa.
Młodzieżowy zespół z Londynu liczy ponad sto osób i będzie koncertował w Polsce po raz drugi. LSSO prezentuje co roku trzy koncerty Barbican - w styczniu, kwietniu i wrześniu.
W 2003-4, orkiestra współpracowała z dyrygentami Thomasem Sanderlingiem, Nicholasem Kraemerem, Cemi Mansurem, Tamásem Vásáry i Peterem Ashem. Jej repertuar zawiera najważniejsze dzieła Bartóka, Beethovena, Brahmsa, Brittena, Elgara, Kodaly, Liszta, Mozarta, Musorgskiego, Czajkowskiego, Ravela, Szostakowicza i Sibeliusa, a także dwie światowe premiery: Vladimir Tarnopolski w Cinderella i Jonathan Dove Prowadzony do krawędzi. W 2003 roku orkiestra uczestniczyła w 9th International Youth Musicale w Shizuoka, Japonia w 2004, przedstawiła francuskie i brytyjskie premiery The Minpins, opracowanych przez Petera Asha i Donalda Sturrocka.
Zaangażowanie LSSO doprowadziła do współpracy z wieloma z najważniejszymi kompozytorami naszych czasów, w tym George'a Benjamina, Witolda Lutosławskiego, Sir Johna Tavenera i Sir Michaela Tippetta. LSSO również pracowała z wybitnymi dyrygentami, m.in. Sir Colinem Davisem, Sir Charlesem Mackerras i Sir Simonem Rattle. We wrześniu 2002 roku orkiestra obchodziła 90. urodziny pianisty György Sándora i wykonała Koncert fortepianowy B. Bartóka nr 3, który miał swoją premierę w 1946 roku.
Obok Barbican Centre, Royal Festival Hall LSSO występowała w innych czołowych salach koncertowych. Orkiestra jest również znaczącym ambasadorem Wielkiej Brytanii za granicą. Podróżuje regularnie w całej Europie, w ostatnich sezonach również odwiedziła Japonię i Argentynie. W tym roku jest na letnim tournee po Polsce.
- Korale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm. 70 zł
- Torebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...160 zł
- Aniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa. 13 zł