PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Lutnictwo Podhalańskie. Ciągłość tradycji

Piątek, 14 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

Lutnictwo Podhalańskie. Ciągłość tradycji14 grudnia o godz. 18.00 w Galerii Sztuki XX w. w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25, odbędzie się wernisaż wystawy "Lutnictwo Podhalańskie. Ciągłość tradycji".


LUTNICTWO PODHALAŃSKIE – CIĄGŁOŚĆ TRADYCJI 

14 grudnia 2012 – 27 stycznia 2013 

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, filia Muzeum Tatrzańskiego

Zakopane, ul. Zamoyskiego 25 

W PIĄTEK 14 GRUDNIA O GODZ. 18.00 SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA OTWARCIE WYSTAWY I PROMOCJĘ KSIĄŻKI TOWARZYSZĄCEJ PROJEKTOWI. 

Wystawa Lutnictwo Podhalańskie – Ciągłość Tradycji, na którą serdecznie Państwa zapraszamy, to spojrzenie do wnętrza świata lutniczej pracowni  -  miejsca gdzie powstają instrumenty. Spotkanie ze skrzypcami – tak ważnym elementem lokalnej tradycji a przede wszystkim z ludźmi, którzy je tworzą.

Na skrzypcowej mapie Polski Podhale  zajmuje miejsce wyjątkowe. Tu, gdzie muzyka od wieków łączyła się z zamiłowaniem do pracy w drewnie, budowanie instrumentów mogących zaspokoić lokalne potrzeby byłoczymś oczywistym.Dziś lutnictwo na Podhalu nie jestjedynie etnograficznym wspomnieniem po świecie, który przeminął.Współcześni podhalańscy lutnicy  to profesjonaliści, artyści, a nierzadko prawdziwi mistrzowie, których instrumenty są cenione na międzynarodowych konkursach i poszukiwane przez muzyków. Poznawanie tego zjawiska nie ogranicza się do badania historycznych rekwizytów, toprzede wszystkimobcowanie z żywą tradycją, zapisaną w ludzkim działaniu i opowieściach: tworzeniu instrumentów, wspomnieniachi perspektywach na przyszłość. Zapraszając na wystawę Lutnictwo Podhalańskie - Ciągłość Tradycji chcemy zaprosić Państwa do spotkania z szerzej nieznanym światem rzemiosła,  sztyki, tradycji. Wprowadzić do  wnętrza pracowni lutniczej - przybliżyć złożoną drogę powstawania instrumentu, pokazać co kryje się w niewielkim wnętrzu skrzypiec, co zmienia kawałek drewna w cenny instrument.Przekonać że to wciąż żywa tradycja, cenny element kultury Podhala a przede wszystkim niezwykły sposób na życie.

Wernisaż wystawy  będzie okazją do prezentacji książki towarzyszącej projektowi. Publikacja „Lutnictwo Podhalański – ciągłość tradycji” to album, katalog, zbiór tekstów wprowadzających w historię lutnictwa pod Tatrami a także próba głębszej antropologicznej refleksji nad tradycją i tożsamością wokół niej budowaną.  Zapraszamy.

Wojciech Malawski

 

Projekt Lutnictwo Podhalańskie – ciągłość tradycji organizowany jest przez:

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk,

Stowarzyszenie Liber Pro Arte,

Konteksty,

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego.     

Projekt dofinansowany z funduszów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Projektów Ministra, Priorytet III: Kultura Ludowa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.