Zakopane
Zaproszenia
25. rocznica śmierci Tadeusza Brzozowskiego
Autor: Adam Kitkowski
14 czerwca koncertem Młodzieżowej Orkiestry Góralskiej „Jutrzenka” oraz Krzysztofa Trebuni-Tutki i Małych Trebuni-Tutków rozpoczną się w Zakopanem obchody 25. rocznicy śmierci Tadeusza Brzozowskiego.
W tym roku mija 25 lat od śmierci Tadeusza Brzozowskiego. Od wiosny do jesieni zakopiańskie środowisko artystyczne postanowiło przypomnieć postać i twórczość jednego z najznamienitszych współczesnych malarzy Polski. Honorowy patronat nad zakopiańskimi obchodami objęli: artysta malarz, prof. Stanisław Rodziński, artysta grafik, prof. Jerzy Jędrysiak, wykładowca uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, artysta rzeźbiarz Stanisław Cukier – dyrektor Zespołu Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, Marek Trzaskoś – wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego oraz Wawrzyniec i Joachim Brzozowscy – synowie artysty. W tym czasie w Zakopanem odbywać się będą spotkania, wystawy – np. w lipcu w Miejskiej Galerii Sztuki wystawa „Tadeuszowi Brzozowskiemu koledzy i przyjaciele artyści”, koncerty poświęcone artyście. Zostaną wydane okolicznościowe plakaty i publikacje. W sierpniu Teatr im. S.I. Witkiewicza przedstawi spektakl poświęcony artyście.
Tadeusz Brzozowski - malarz, rysownik, pedagog, scenograf, meloman - urodził się 1 listopada 1918 we Lwowie, a zmarł 13 kwietnia 1987 roku w Rzymie. W latach 1918-1954 mieszkał w Krakowie, a potem, aż do śmierci, w Zakopanem.
Artysty tak zadziwiającego, choć wciąż jakby niezmiennego, a pełnego sprzeczności, jak Brzozowski, nie da się z nikim porównać. Był jednym z najwybitniejszych naszych malarzy XX wieku. Stworzył swój oryginalny, niepowtarzalny rodzaj budowy form w rysunkach i obrazach. Kto kiedykolwiek zobaczył jedno jego dzieło, rozpoznawał następne bezbłędnie i zawsze. Nie bez racji mówił twórca, że całe życie maluje jeden obraz.
Studiował w Krakowie na ASP w 1936-1939 i od 1945 (dyplom zdobył w 1945) oraz w Szkole Przemysłu Artystycznego u F. Pautscha w 1940-1944. Był profesorem malarstwa i rysunku w 1954-1959 i dyrektorem 1959-1961 Państwowego Liceum Technik Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W latach 1962-1979 był profesorem PWSSP w Poznaniu. Był członkiem Grupy Krakowskiej. Uprawiał malarstwo (także ścienne), rysunek i scenografię. Projektował także tkaniny.
Od 1954r. mieszkał na stałe w Zakopanem. Odtąd „zimowa stolica Polski" staje się prawdziwą małą ojczyzną artysty-malarza. Aktywnie włącza się też w życie lokalnej społeczności artystycznej. To z jego inicjatywy organizowane są w Zakopanem „Salony Marcowe" - ogólnopolskie wystawy malarstwa i „Salony Lutowe" - przeglądy grafiki współczesnej. Jego pomysłem jest działająca w latach 60. zakopiańska Galeria Sztuki Współczesnej „Pegaz". Artysta bierze udział w imprezach „Tatrzańskiej Jesieni", bywa też jurorem zakopiańskiego „Przeglądu Filmów o Sztuce". Dziś w Zakopanem jest ulica nazwana jego imieniem.
Obrazy Brzozowskiego tworzy w równym stopniu materia samego płótna, ważną rolę odgrywa sam tytuł dzieła (Bajok, Faworyty, Cham, Bokobrody, Obibok, Łapiduch, Kindersztuba). Krytycy łączą jego twórczość z surrealizmem. Cechuje ją groteskowość, baśniowość. Pomimo abstrakcjonizmu kompozycje nawiązują do skomplikowanego, codziennego życia. Brzozowski zawsze interesował się tajnikami warsztatu, "drapieżną", haczykowatą, witkacowską formą.
Był jednym z najwybitniejszych plastyków europejskich. Ceniono go również w środowiskach plastycznych na całym świecie, a jego prace pokazywano na wystawach w niemal wszystkich krajach europejskich, a także w Brazylii, Japonii, Kanadzie, na Kubie, w Urugwaju i USA. W latach 1945-83 należał do ZPAP i pełnił w tej organizacje różne funkcje, zarówno w oddziale zakopiańskim, jak i w Zarządzie Głównym.
Kilkakrotnie projektował wnętrza kościołów, a także scenografię teatralną (w Krakowie do "Szalonej lokomotywy" Witkacego w Teatrze im. H. Modrzejewskiej, w Zakopanem do sztuki Calderona "Wielki teatr świata" w Teatrze im. St. I. Witkiewicza). Był wybitnym melomanem i należał do najwierniejszych słuchaczy wszystkich zakopiańskich koncertów. Najważniejszy w pełnej ekspresji twórczości malarskiej Brzozowskiego jest kolor, zarówno w okresie wcześniejszym, kiedy wraz z deformacją formy służył wydobyciu metaforycznych treści, mających ukazywać dramat ludzkiej egzystencji, jak w późniejszym jego malarstwie abstrakcyjnym, uderzającym bogactwem i intensywnością lśniących barw.
O swojej twórczości mówił: W obrazach pokazuję kalekich ludzi, kalekie uczucia, pokazuję to, co szare, zwyczajne. Wtedy zawstydzam rzeczy ładne. Bo sztuka to nie kontemplacja piękna, lecz przeżywanie ludzkich spraw… Nasycam kolor do maksimum, a potem nagle go przygaszam. Przygaszam tak, jak gasną nasze przeżycia. Jak rodzą się kontrasty ludzkiego losu. Mam stale na myśli ludzi pięknych poplamionych brudem.
25. rocznica śmierci Tadeusza Brzozowskiego
KONCERTY W ZAKOPANEM - wiosna, lato 2012 edycja XIII
Patronat honorowy/ Honorary patronage:
prof. Stanisław Rodziński – artysta malarz
prof. Jerzy Jędrysiak - artysta grafik, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie
Stanisław Cukier - artysta rzeźbiarz, dyrektor Zespołu Szkół Artystycznych im. A. Kenara
Marek Trzaskoś - wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego
Wawrzyniec i Joachim Brzozowscy
14 czerwca 2012, godz. 19.00
Jasny Pałac, ul. Tetmajera 24
Młodzieżowa Orkiestra Góralska „Jutrzenka” oraz Krzysztof Trebunia-Tutka i Małe Trebunie Tutki - POLSKA
20 czerwca 2012, godz. 19.00
kościół Świętego Krzyża, ul. Zamoyskiego
Aberdeen Uniwersity Chamber Choir - ANGLIA
26 czerwca 2012, godz. 19.00
kościół Świętego Krzyża, ul. Zamoyskiego
Cleveland Youth Wind Symphony Orchestra – USA
12 lipca 2012, godz. 19.00
Hotel Grand Nosalowy Dwór, ul. Balzera 21d
Jerzy „Juras” Gruszczyński „Elektroniczne refleksje” - POLSKA
20 lipca 2012, godz. 19.00
kościół Świętego Krzyża, ul. Zamoyskiego
Dziecięcy Chór Popradski - SŁOWACJA
8 sierpnia 2012, godz. 17.00
Jasny Pałac, ul. Tetmajera 24
„Zakopiańskie rodziny – artyście malarzowi”
Obrochtowie & Lasakowie & Jakubiakowie - POLSKA
21 sierpnia 2012, godz. 19.00
kościół Świętego Krzyża, ul. Zamoyskiego
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna „Fermata Band” - POLSKA
23 sierpnia 2012, godz. 19.00
Hotel Grand Nosalowy Dwór, ul. Balzera 21d
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna „Fermata Band” - POLSKA
Imprezy towarzyszące:
10 czerwca 2012, godz. 20.00 Galeria A. Rząsy, ul. Bogdańskiego 16A
„Znaliśmy mistrza” – zakopiańczycy wspominają Tadeusza Brzozowskiego cz.1
12 czerwca 2012, godz. 19.00 „To był ktoś!” posiady w Białej Izbie ZP, ul. Kościuszki 2
lipiec 2012 Wystawa „Tadeuszowi Brzozowskiemu koledzy i przyjaciele artyści” - Miejska Galeria Sztuki, Krupówki 41
20 września 2012, godz. 19.00
Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara, ul. Kościeliska 35
Impresja „A czas jak rzeka…” – prezentacja multimedialna M. Zaniewskiego oraz „Znaliśmy mistrza” – artyści wspominają Tadeusza Brzozowskiego cz.2
Organizator: Stowarzyszenie Tatrzański Klub Niezależnych
Partner: Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury, Hotel Grand Nosalowy Dwór
Patronat medialny: WATRA.PL, Góral Info, InfoGram
Sponsor: UNIQA- ubezpieczenia, Marzenie – kompleks wypoczynkowo-rehabilitacyjny
WSTĘP WOLNY
- Torebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...160 zł
- 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...50 zł
- Naszyjnik "Agatka"Naszyjnik z pięknych fasetowanych kul agatu /średnica 1 cm./. Obwód 52 cm. Rurki i kulki z metalu antyalergicznego. Zapięcie posrebrzane. 75 zł