Zakopane
Zaproszenia
3. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży w Zakopanem
Autor: Adam Kitkowski
6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego ulicami Zakopanego przejdzie Tatrzański Orszak Trzech Króli. Msza św. odprawiona zostanie w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Rodziny przy ulicy Krupówki o godzinie 11.00. Następnie przy stajence betlejemskiej obok kościoła odśpiewane będą kolędy. Potem orszak przejdzie pod kino "Sokół", gdzie rozpocznie się 3. Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży "Zimowa bajka w Tatrach".
Do wspólnego świętowania zapraszają władze powiatu oraz wójtowie gmin Powiatu Tatrzańskiego. Honorowy patronat nad festiwalem objął Starosta Tatrzański – Andrzej Gąsienica Makowski. - Cieszymy się, że od kilku lat przyjeżdżają do nas turyści z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. Zakopane i Tatry stały się miejscem rodzinnych, towarzyskich, kulturowych, a szczególnie religijnych spotkań Słowian. Festiwal dzieci i młodzieży daje dobry początek współpracy między Polską, która należy do Unii Europejskiej, a krajami, które do tej wspólnoty dążą. Do zobaczenia na festiwalu i Tatrzańskim Orszaku Trzech Króli.
Na festiwal zgłosiło się prawie 300 uczestników z Rosji, Polski i Słowacji. Festiwal trwać będzie dwa dni, tj. 6 i 7 stycznia, od godziny 11.30 do późnego wieczora. W tym roku jury będzie oceniało prace plastyczne, rzeźbiarskie, popisy wokalne, instrumentalne, taneczne i teatralne. Wystąpią młodzi artyści z kilku miast Rosji, m. in.: Sankt Petersburga, Moskwy, Anapy, Smoleńska, Sewastopola, Biełgorodu, Archangielska, Jarosławla, Polski, przede wszystkim z Zakopanego i Podhala oraz ze Słowacji – z Kieżmarku. Osobno będą oceniane dzieci, a osobno młodzież. Drugiego dnia wieczorem, przed galą wręczenia nagród i dyplomów, zagra zakopiański zespół „Blue Stream”. Wstęp na przegląd zespołów i galę zwycięzców jest bezpłatny.
Organizatorami festiwalu są: biuro organizacji festiwali z Sankt Petersburga, którego przedstawicielem jest Ludmiła Pritulczik oraz Starostwo Tatrzańskie reprezentowane przez Adama Kitkowskiego. Pani Pritulczik uważa, że ten festiwal ma przyszłość. - Cieszę się ze współpracy z Zakopanem, a szczególnie ze Starostwem Tatrzańskim. Tu jest piękny region i ma bogatą tradycję ludową i artystyczną. My z Rosji przyjeżdżamy do Zakopanego chętnie i latem i zimą. Zapraszam mieszkańców i turystów na nasz festiwal. W tym roku przyjechało jeszcze więcej uzdolnionych dzieci niż w ubiegłym roku.
Partnerem festiwalu jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. To wydarzenie artystyczne wspiera także Konsulat Rosji w Krakowie. W tym roku w jury zasiadają m.in.: art. plastyk Marek Król – wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara, art. plastyk Krzysztof Jędrzejowski – dyrektor Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”, śpiewak operowy Jan Wais, poeta regionalny i animator kultury góralskiej Józef Pitoń, poeta i literat Jerzy Tawłowicz, pianista i organista Tomasz Gronkowski.
W ubiegłym roku orszak złożony z kolędników, muzykantów, zakopiańczyków, turystów poprowadził znany muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka, który mówił wtedy: - Nie wyobrażam sobie, że za rok byśmy się nie spotkali na marszu. W tym roku marsz poprowadzi inny muzyk góralski – Szymon Bafia.
Program Festiwalu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Zimowa bajka w Tatrach”:
6 stycznia 2012
godz. 11.30 – kreatywność instrumentalna
godz. 13.00 – uroczyste otwarcie festiwalu – Starosta Tatrzański
godz. 13.15 – kreatywność instrumentalna (ciąg dalszy)
godz. 15.30 – 18.00 – przerwa obiadowa
godz. 18.00 – 19.00 – kreatywność instrumentalna (ciąg dalszy)
godz. 19.00 - 21.00 – śpiew klasyczny – solo i z akompaniamentem
7 stycznia 2012
godz. 11.30 - śpiew estradowy i twórczość ludowa
godz. 14.00 – kreatywność choreograficzna
godz. 15.30 – 18.00 – przerwa obiadowa
godz. 18.00 – 20.00 - kreatywność teatralna
godz. 20.00 – występ zespołu rockowego „Blue Stream” z Zakopanego
godz. 21.00 – gala wręczania nagród
Pierwszego i drugiego dnia w holu kina wystawione będą prace malarskie i rzeźbiarskie.
Serdecznie zapraszamy.
Organizatorzy:
OOO. „Sobytie” Sanki Petersburg
Starostwo Tatrzańskie
- Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł
- Ludowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm 25 zł