Zakopane
Zaproszenia
Betlejemskie Światło Pokoju
Autor: Marek Tomalik
Ze Słowacji przez Łysą Polanę i Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach Betlejemskie Światło Pokoju powędruje do polskich wsi i miast. Uroczyste przekazanie światła przez skautów słowackich reprezentacji Głównej Kwatery ZHP, harcerzom Hufca Podhalańskiego oraz przybyłym delegacjom odbędzie się w niedzielę 11 grudnia po Mszy Św. o godz. 10.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach.
Mszę św. będzie koncelebrował biskup pomocniczy krakowski Damian Andrzej Muskus. Następnie włodarze Sanktuarium zapraszają na ognisko w Ogrodach Fatimskich. Stamtąd harcerze ruszą z Betlejemskim Światłem do tatrzańskich i gorczańskich schronisk górskich.
Coroczna akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem ma już w Polsce tradycję 20 lat. Przekazanie światła narodziło się w Linzu w 1986 roku, jako akcja charytatywna na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Austriackie Radio i Telewizja z pomocą skautów roznosiła betlejemskie światło po szpitalach i domach opieki społecznej. Po kilku latach Światło rozeszło się niemal po całej Europie.
Z Izraela samolotem trafia do Wiednia, gdzie zjeżdżają delegacje skautowe z różnych stron. Przez lata ze względu na izolację w okowach bloku socjalistycznego, Polacy odbierali światło od Słowaków przy szlabanie granicznym na Łysej Polanie. Od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej harcerze nadal odbierają światło od Słowaków. Dzieje się to w dwojaki sposób – jednego roku Polacy jadą na Słowację, kolejnego Słowacy przywożą światło do Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju przy schronisku Głodówka należącym do ZHP. Stąd Betlejemskie Światło Pokoju trafia do chorągwi, hufców i drużyn harcerskich na terenie całego kraju, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje je prezydent RP, Premier, marszałek Sejmu i prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Światło również do wschodnich sąsiadów – na Litwę i Białoruś.
Uroczystości na Podhalu są zakrojone na znacznie większą niż dotąd skalę. 18 grudnia o 11.00 odbędzie się specjalna Msza św. w kościele Świętej Królowej Jadwigi w Nowym Targu. Przekazanie ognia obejmie większość podhalańskich parafii. Tak szeroka akcja wiąże się z odrodzeniem ruchu ZHP na Podhalu, związanego z powstaniem 22.10 br. Podhalańskiego Hufca Chorągwi Krakowskiej.
- Aniołek średni III
Aniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
13 zł - Flakon szklany IV
Okrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
130 zł - 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem
Dwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
35 zł