Zakopane
Zaproszenia
Warsztaty koronki klockowej
Autor: AKS
Fundacja NADwyraz zaprasza na warsztaty koronki klockowej, które odbędą się w dniach 5-8 sierpnia pod Gubałówką w Zakopanem, podczas trwania Europejskich Targów Produktów Regionalnych.
Z tych klocków nie zbudujemy domku dla lalek i misiów, ale przy odrobinie wprawy powstaną dzięki nim dzieła znacznie trwalsze i piękniejsze – koronki.
Przez wiele lat Zakopane słynęło ze swoich koronek klockowych, wytwarzanych w Krajowej Szkole Koronkarskiej, ufundowanej w 1883 roku przez słynną aktorkę, Helenę Modrzejewską. Spod rąk góralskich dziewcząt, nieprzerwanie przez 125 lat, wychodziły misterne koronkowe cuda, składające się ze splotów o tajemniczych nazwach: listki gipiurowe, mereżki, pikotki... Niestety, dwa lata temu szkoła została zamknięta, a jej tradycje powoli są zapominane.
Fundacja NADwyraz zaprasza na warsztaty koronki klockowej, które odbędą się w dniach 5-8 sierpnia pod Gubałówką w Zakopanem, podczas trwania Europejskich Targów Produktów Regionalnych. Dzięki warsztatom tajemnicze nazwy staną się trochę mniej tajemnicze, a pamiątką z wakacji stanie się samodzielnie zrobiony w technice koronki klockowej naszyjnik czy zakładka. Zajęcia prowadzić będzie koronczarka, pani Magdalena Cięciwa.
Plan warsztatów:
5-7 sierpnia, 13.00-18.00 – otwarte warsztaty koronki klockowej pod Gubałówką, dostępne dla wszystkich chętnych;
8 sierpnia, 13.00-18.00 – warsztaty artystyczne nie tylko dla dzieci, wykorzystujące motyw koronki (pod Gubałówką, na miejscu Targów);
oraz, także 8 sierpnia
intensywne, 4 godzinne warsztaty koronki klockowej w Zakopiańskim Centrum Edukacji, ul. Kasprusie 35a, w godz. 11-15. Zainteresowanych niedzielnymi warsztatami koronki prosimy o zgłoszenia telefoniczne 12 694 82 52 92 lub mailowe fundacja@nadwyraz.pl.
Wszystkie zajęcia są bezpłatne.
Warsztatom towarzyszyć będzie wystawa, przybliżająca technikę wykonywania koronki oraz jej zakopiańskie tradycje.
Warsztaty i wystawa są częścią projektu „Zakopiańska Koronka Klockowa – ożywione dziedzictwo”, realizowanego z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski www.szlakrzemiosla.pl.
Partnerem warsztatów i wystawy jest Tatrzańska Agencja. Rozwoju, Promocji i Kultury.
- Falkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm. 170 zł
- Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...95 zł
- Aniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa. 16 zł