Zakopane
Zaproszenia
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Autor: AKS
Burmistrz Miasta Zakopane i Towarzystwo Opieki nad Zabytkami zapraszają na uroczystości i debatę z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. W programie uroczystości zaplanowano sesję, poświęconą ochronie zabytków na Podhalu. Uroczystości odbędą się w środę 28 kwietnia, o godz. 15.00 w Sali Obrad Urzędu Miasta Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki 13.
Program uroczystości:
godz. 14.30 Złożenie kwiatów na grobie Stanisława Witkiewicza, patrona zakopiańskiego TOnZ.
godz. 14.45 Przejazd spod cmentarza powozami konnymi do Urzędu Miasta.
Sesja poświęcona ochronie zabytków na Podhalu
godz. 15. 00 Wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
godz. 15.15 Działalność architektonicznej pracowni regionalnej „Stara Polana” w Zakopanem w okresie ostatniego 25-lecia – prof. dr hab. arch. Andrzej Kadłuczka.
godz. 15.30 Zakopiański Park Miniatur – Marian Matusiak.
godz. 15.40 Trasa Turystyczna (projekt – prezentacja multimedialna 3D) – Marek Zaniewski.
godz. 15.50 Oznakowanie turystyczne Zakopanego – Jerzy Juras Gruszczyński.
godz. 16.00 Wypowiedź Burmistrza Zakopanego Janusza Majchra.
godz. 16.10 Dyskusja i wnioski dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.
godz. 17.00 Zakończenie
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków – cykl imprez, obchodzony od 1983 roku w większości krajów świata. Ustanowiony został przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków (ICOMOS) i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez kulturowych o znaczeniu światowym. Na całym świecie święto jest obchodzone 18 kwietnia. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w naszym kraju. Elementem Dnia Ochrony Zabytków w Polsce jest nagradzanie osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do ochrony zabytków z różnych dziedzin.
Polska, jako kraj cechujący się bogactwem tradycji i aktywnie dbający o ich ochronę, jest nie tylko jednym z pierwszych państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego, ale również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa. Zgodnie ze stanem z lipca 2006 roku, zostało na nią wpisanych 13 polskich dóbr. To daje nam 9 miejsce w Europie i 15 na świecie.
Głównymi polskimi zabytkami wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO są: Stare Miasta w Krakowie, Toruniu, Warszawie i Zamościu oraz Kopalnia Soli "Wieliczka".
Miasta i obiekty w Polsce, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, w celu przekazywania informacji, współpracy i promocji skupiły się w Ligę Polskich Miast i Miejsc UNESCO w Toruniu. Siedzibą Ligi UNESCO jest miasto Toruń, jeden z wyróżnionych przez UNESCO miast.
Główne obchody Dnia Zabytków odbywają się w Krakowie, Toruniu, Warszawie i innych obiektach z Listy UNESCO. Małe, kameralne uroczystości odbywają się w kilkudziesięciu mniejszych ośrodkach, poczuwających się do troski o zachowanie zabytków.
W ramach obchodów tego święta Generalny Konserwator Zabytków przyznaje nagrody w konkursie "Zabytek zadbany". Maksymalnie cztery równorzędne nagrody mogą są przyznawane w czterech następujących kategoriach:
- Zabytki sakralne
- Zabytki architektury i budownictwa mieszkalnego oraz użyteczności publicznej
- Zabytki dziedzictwa przemysłowego
- Zabytki architektury obronnej
- Okładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...30 zł
- Grafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...55 zł
- Spinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł