Zakopane
Zaproszenia
Koncert Urodzinowy Fryderyka Chopina
Autor: AKS
14 marca o godz. 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem odbędzie się Koncert Urodzinowy Fryderyka Chopina w wykonaniu Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej.
Koncert Urodzinowy Fryderyka Chopina
Zakopane, dn. 14 marca 2010, godz. 18.00
Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem
Ul. Krupówki 41
W programie dzieła Fryderyka Chopina oraz utwory powstałe z jego inspiracji:
Fr. Chopin; Mazurek As - dur
K. Szymanowski: Mazurek "góralski"
M. Karłowicz: Pieśń majowa
Fr. Chopin: Pieśni
Fr. Chopin: Koncert fortepianowy e-moll
Wykonawcy:
MARCIN KOZIAK – fortepian
NIKA LUBOWICZ - śpiew
IZABELA SZYLIŃSKA - taniec
TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA
AGNIESZKA KREINER - dyrygent
Choreografia - Zofia Rudnicka
Wstęp wolny.
Koncert dotowany przez Urząd Miasta Zakopane w wyniku konkursu ofert w dziedzinie kultury 2010.
INFORMACJE O WYKONAWCACH
MARCIN KOZIAK
ur. w 1989 r. w Krakowie, student Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Stefana Wojtasa.
Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat 6 w klasie prof. Zofii Wiekierek. W wieku 11 lat zadebiutował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej.
Jest laureatem wielu nagród na konkursach ogólnopolskich, m.in.: I nagrody w Kłodzku w 1999 r., II nagrody w Żaganiu w 2000 r., I nagrody oraz nagrody specjalnej Radia Merkury w postaci nagrania płyty w Koninie w 2002 r., II nagrody w Płocku w 2002 r., a także międzynarodowych: II nagrody w V Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Narvie (Estonia) w 2004 r. czy I nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie w 2006 r. Jego największym osiągnięciem było zdobycie II nagrody oraz szeregu nagród dodatkowych na VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2007).
Za swoją działalność i osiągnięcia otrzymał wiele nagród i stypendiów, m.in. dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury oraz Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa.
Występował w zakopiańskiej Atmie.
Koncertował za granicą: w Niemczech, Austrii, Estonii, Ukrainie, Szwecji i na Węgrzech.
IZABELA SZYLIŃSKA
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R.Turczynowicza w Warszawie, którą ukończyła w 2008 roku. W tym samym roku zwyciężyła w Konkursie na Najlepszego Absolwenta Szkół Baletowych w Polsce.
Już w pierwszym sezonie pracy jako tancerka Opery Nova w Bydgoszczy zajęła trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie dla Tancerzy po którym została zaangażowana przez Dyrektora Krzysztofa Pastora do Polskiego Baletu Narodowego w Warszawie. Jeszcze w szkole brała udział w spektaklu "Z tańcem przez Europę" reprezentującym Polskę na Festiwalu Kultury Unii Europejskiej w Delhi.
AGNIESZKA KREINER
Urodziła się w Krakowie i tu ukończyła studia uniwersyteckie (Wydział Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz muzyczne - Wydział Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Krzysztofa Missony.
Zdobycie III nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1974 umożliwiło jej debiut za pulpitem dyrygenckim Opery Śląskiej w Bytomiu.
W roku 1975 uzyskała wyróżnienie na Międzynarodowym Seminarium Muzycznym w Weimarze prowadzonym przez słynnego dyrygenta Igora Markevicha, a w roku następnym doskonaliła swoje umiejętności pod jego kierunkiem w Saint-Cézaire we Francji.
W latach 1978 - 1982 była dyrygentem Opery Krakowskiej (dyrygowała tam między innymi: Carmen Bizeta, Wolnego strzelca Webera, Halkę i Straszny dwór Moniuszki, Księżniczkę czardasza Kalmana).Pełniła też funkcję wykładowcy w PWSM w Katowicach i Krakowie.
Rok 1979/1980 Agnieszka Kreiner spędziła w Wiedniu jako stypendystka rządu austriackiego, uzyskując dyplom ukończenia Hochschule fűr Musik und Darstellende Kunst w klasie prof. Otmara Suitnera i dyrygując koncertem dyplomowym w Złotej Sali Musikverein.
W latach 1982 - 1992 była dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie, realizując między innymi prapremiery: Bramy raju Joanny Bruzdowicz i Historyję o św. Katarzynie Romualda Twardowskiego, oraz premiery: Bal kadetów Jana Straussa, Pan Twardowski Ludomira Różyckiego, Historia żołnierza Igora Strawińskiego, Paziowie królowej Marysieńki Pawła Dunieckiego. W Teatrze Wielkim dyrygowała ponad 250 spektaklami oper i baletów (wśród nich Wesele Figara, Król Roger, Borys Godunow, Dama pikowa, Uprowadzenie z seraju, Manekiny, Włoszka w Algierze, Córka źle strzeżona).
Po odejściu z Teatru Wielkiego zwróciła się w stronę muzyki symfonicznej., równocześnie kończąc Podyplomowe Studium Menadżerów Kultury przy SGH w Warszawie.
W 1994 roku Agnieszka Kreiner została dyrektorem artystycznym Filharmonii Lubelskiej. W ciągu trzech sezonów pełnienia tej funkcji udało jej się doprowadzić do otwarcia nowej sali koncertowej, zainicjować festiwale, wprowadzić do repertuaru orkiestry dzieła Wagnera, Mahlera, Hindemitha, Lutosławskiego, Panufnika, Kilara. Za jej dyrekcji miało miejsce prestiżowe prawykonanie polskie utworu Mehaye Hametim Noama Sheriffa z udziałem Josepha Malovanego, oraz nagranie z Filharmonikami Lubelskimi pierwszej płyty kompaktowej.
Agnieszka Kreiner występowała gościnnie w wielu miastach Polski, prowadząc orkiestry między innymi w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy, Jeleniej Górze, Częstochowie, Katowicach, Lublinie, Rzeszowie, Koszalinie, Zamościu. Występowała też za granicą: w Niemczech, Holandii, Austrii, ZSRR, Luksemburgu, Francji.
Od roku 2004 jest menadżerem i szefem artystycznym założonej przez siebie Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, z którą dała kilkadziesiąt koncertów w różnych miastach Polski. Do najbardziej prestiżowych należał koncert jubileuszowy prof. Stefana Kamasy (w Krakowie i Zakopanem),koncert w bazylice OO. Paulinów na Skałce w dzień 70 rocznicy śmierci Karola Szymanowskiego oraz koncerty na festiwalach w Warszawie i Olkuszu. Z udziałem Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej pod batutą Agnieszki Kreiner odbyły się też prawykonania utworów polskich kompozytorów współczesnych: Benedykta Konowalskiego, Jerzego Chruścińskiego, Barbary Kaszuby. Wraz z Orkiestrą Klimatyczną Agnieszka Kreiner nagrała dwie płyty CD.
Obok działalności dyrygenckiej, Agnieszka Kreiner zajmuje się edukacją muzyczną; jest autorką podręczników do nauki muzyki dla gimnazjum i szkoły podstawowej oraz podręcznika do „audycji muzycznych” dla szkół muzycznych I stopnia.
W roku 1994 Agnieszka Kreiner została wyróżniona odznaką Zasłużonego Działacza Kultury.
TATRZAŃSKĄ ORKIESTRĘ KLIMATYCZNĄ
tworzą artyści muzycy mieszkający i działający w Zakopanem i na Podhalu, absolwenci akademii muzycznych. W skład zespołu wchodzą instrumenty smyczkowe oraz flet i klarnet.
Nazwa ensemblu nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego. Orkiestra wykonuje muzykę klasyczną, popularną i filmową. Szczególną misją zespołu jest popularyzowanie muzyki polskiej (zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami) oraz współpraca z artystami z Podhala.
Koncerty Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej skierowane są do szerokiego grona publiczności, zarówno mieszkańców Zakopanego, jak i przebywających na Podhalu turystów i wczasowiczów.
NIKA LUBOWICZ
jest z wykształcenia muzykiem. Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach na kierunku dyrygentura chóralna i fortepian. Aktualnie uczy się w Policealnym Studium Jazzowym im.H.Majewskiego na Bednarskiej w Warszawie w klasie wokalistyki jazzowej prof. Izy Zając.
Może pochwalić się m.in. nagrodą indywidualną na Międzynarodowym "Krokus Jazz Festival" w Jeleniej Górze, II nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, III nagrodą na Novum Jazz Festival w Łomży czy wyróżnieniem na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Warszawie.
W roku 2009 zdobyła I nagrodę na 36. Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość 2009.
ZOFIA RUDNICKA
Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. R.Turczynowicza i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez całą swoją karierę baletową związana z Teatrem Wielkim w Warszawie.
Jako choreograf działa w Telewizji Polskiej, gdzie tworzyła choreografię do wielu programów rozrywkowych, między innymi "Muzyka Lekka, Łatwa i Przyjemna” Lucjana
Kydryńskiego", Kabaret Olgi Lipińskiej. Współpracuje też z teatrami dramatycznymi, operowymi i muzycznymi w całej Polsce.
W dziedzinie baletu zrealizowała ponad 20 spektakli, w tym w Operze Narodowej pełnospektaklowe prapremiery "Nienasycenia" wg. Witkacego z muzyką Tomasza Stańko i "La Dolce Vita" w hołdzie Federico Felliniemu do muzyki Nino Roty. Stale współpracuje z warszawską Szkołą Baletową. Wykłada zasady kompozycji i ekspresje muzyczno-ruchową na
Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
- 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...50 zł
- Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują: Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...40 zł
- Portfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty 35 zł