Zakopane
Zaproszenia
Miejska Galeria Sztuki zaprasza na podwójny wernisaż
Autor: AKS
Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem zaprasza 8 stycznia 2010 roku o godz. 17.00 na podwójny wernisaż wystaw "Wobec Wyspiańskiego" oraz „Zawsze żyć będziesz w pięknym malowaniu..” - Jan Gąsienica Szostak – Malarstwo, który odbędzie się w siedzibie galerii przy ul. Krupówki 41.
sala A - WOBEC WYSPIAŃSKIEGO
Sala B - „zawsze żyć będziesz w pięknym malowaniu..” - JAN GĄSIENICA SZOSTAK – MALARSTWO
WOBEC WYSPIAŃSKIEGO to projekt artystów krakowskiej ASP będący próbą twórczego zmierzenia się z dziedzictwem tego niepowtarzalnego artysty.
Pomysłodawcą i autorem wystawy jest prof. Adam Brincken, który zaprosił do współpracy siedemnastu artystów różniących się zarówno pokoleniowo jak i sposobem wypowiedzi artystycznej. Tym, co ich połączyło, była twórczość Stanisława Wyspiańskiego.
Zapraszając artystów-gości (…) kierowałem się przekonaniem, że w twórczości artysty obecny jest dramat. Obecny, ale tylko tam, gdzie malowanie o człowieku dotyka jego kondycji w daleko większym niż egzystencjalnym wymiarze; gdzie wędrówki wyobraźni- wizji spotykają się z doświadczeniem dnia, ale też sięgają w stronę niepoznawalnego… - napisał prof. Brincekn we wstępie do katalogu.
Tak więc zobaczymy w Zakopanem prace Zbigniewa Bajka, Andrzeja Bednarczyka, Grzegorza Bednarskiego, Adam Brinckena, Joanny Kaiser, Łukasza Konieczko, Piotra Korzeniowskiego, Leszka Misiaka, Jana Pmuły, Stanisława Rodzińskiego, Mirosława Sikorskiego, Edyty Sobieraj, Zbigniewa Sprycha, Stanisława Tabisza, Dariusza Vasiny, Jacka Waltosia i Adama Wsiołkowskiego. Znajdzie się też praca samego mistrza – „Portret chłopca” Stanisława Wyspiańskiego.
JAN GĄSIENICA SZOSTAK – MALARSTWO. Mało jest chyba tak zakopiańskiego, tak góralskiego malarstwa jak Jana Gąsienicy Szostaka. Ten żyjący w pierwszej połowie XX wieku artysta (1895-1943) pozostawił wiele wspaniałych obrazów, które znajdują się w zakopiańskich kolekcjach malarskich. Prezentowana na wystawie udostępniona została przez Fundację „Miłosierdzie” im. św. Ojca Pio z Zakopanego oraz osoby prywatne.
Jan Gąsienica Szostak ukończył Szkołę Przemysły Drzewnego. Studiował w Krakowie i Paryżu. Był członkiem stowarzyszenia „Sztuka Podhalańska” i współzałożycielem Związku Artystów Polskich w Zakopanem. Od 1921 malował na szkle sceny religijne i zbójnickie. Znaczna część jego malarstwa to też obrazy olejne i akwarele utrzymane typowej dla polskich kolorystów konwencji. Był znakomitym obserwatorem wrażliwym na kolor i mistrzowsko oddającym ruch. W sposób naturalny łączył ludową tradycję z profesjonalizmem.
Obie wystawy czynne będą do 31 stycznia.
- Torebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...160 zł
- Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne 2:21 2 Krzesane 4:26 3 Janosikowe 5:44 4 Ozwodne zbojnickie 2:24 5 Duchowe 4:55 6...40 zł
- Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...7 zł